Бали и местата на острова, които не са за изпускане

Райският кът, който ще те обикне

0 коментара Сподели:

Има места, градове и държави, в които просто се влюбваш. Бали не е така – Бали се влюбва в теб! Остров, който пада в краката ти и те обгръща с най-благата си усмивка. Дава най-доброто от себе си и не иска нищо в замяна – просто да бъдеш себе си и да бъдеш щастлив тук и сега.

Първото, което ще ти се случи още щом пристигнеш на летището, е да те зашемети с постоянната тежка влага, от която не можеш да се измъкнеш. Пристигаш смазан, защото двата полета са тежки. Транзитът е в Доха, а вторият полет до Денпасар, Бали, е доста дълъг – около 10 часа. Внимавай с прекачванията, защото, ако имаш лошия късмет да объркаш полетите и се окаже, че трябва да пътуваш сам, става много забавно. Летището в Доха е грандиозно, но и доста скъпо, така че се запаси с леки закуски за из път. Qatar Airways пускат специални промоции около март и могат да се намерят билети на много добри цени… След престоя в Катар и „хилядите“ часове, прекарани в небето, кацаш в Денпасар със смесени чувства – щастлив, но все пак много изморен. Някъде из летището се чува жива индонезийска музика. Казваш си:

„Май най-накрая пристигнах на правилното място!“. 

Посреща те група от ентусиазирани и доста приветливи таксиметрови шофьори, които се справят с английския на едно задоволително ниво. Навсякъде се пътува с таксита – градският транспорт е по-скоро въпросителна. Питат те къде трябва да отидеш и ти дават ценоразпис, но е важно да се знае, че в Бали можеш да се пазариш почти за всичко. Таксиджията ти оферира някаква сериозна сума в рупии, за да те закара до първата ти спирка, но със сигурност ще успееш да се спазариш за двойно по-малко. След като се справиш с първата си мисия на местна почва, най-вероятно ще забележиш, че таксито е доста голямо и чисто, и това не е изключение. Спи ти се, три не виждаш, но с малко премеждия и още малко път се озоваваш в рая. Раят! Точно както сме го виждали по филмите – екзотично, нереално истинско, наситено с някакво магическо спокойствие, мъх, камък, и есмералдови гори. Най-цветните цветя, които можеш да си представиш и които на пръв поглед изглеждат изкуствени – но не,

на този остров растителността не просто вирее, тя царува!

Бали лъха на франджипани и драконов плод! Гали те с най-омайни аромати на източна мистика и свещена енигма. Храни те с пищност и ярки изкушения; утолява жаждата ти с прясна кокосова вода и топъл тропически дъжд. За любителите на азиатска кухня Бали е благодат. Всичко е вкусно, прясно и могат да се намерят здравословни опции, като ядкови млека, чиа пудинги, смутита, богати салати, риба и всичко за хора с по-особен вкус и предпочитания. 

Ако имаш път към Убуд:

задължително хапни в Clear Café – мега вкусно, в супер модерна и алтернативна обстановка с автентичен привкус.

Ако имаш престой в Чангу, отскочи до:

Cafe Organic – тук можеш да опиташ от всякакви здравословни ястия и смутита, подходящи за брънч или лек обяд.

Cafe Vida – богато меню с големи порции; ще откриеш имуностимулиращи шотове и айюрведична кухня, поднесена по един приканващ сетивата начин.

Може да се каже, че е сравнително евтино, като цените в по-хубавите кафенета и ресторанти са идентични на българските, а качеството е на супер ниво. Там

туристите са обгрижвани като богове.

Според WSJ за последната година островът е привлякъл 5 млн. туристи, като местното население наброява 4 млн. души. Балийците живеят доста бедно и скромно, но са винаги усмихнати и щастливи, готови да ти помогнат с каквото могат. На доста места може да се плаща с карта, но на улицата и в малките магазинчета и пазари ще се наложи местната валута. С техните пари не само се чувстваш, но си и реален милионер, защото 1млн. рупии са равни на около 120 лв.

Едно от най-освобождаващите неща там е, че не ти трябват много дрехи. Температурата варира между 25 и 30 градуса и всякакви връхни дрехи, камо ли чорапи са абсолютно ненужни.

Бански, сандали и дрехи от леки феерични платове представляват елементите на балийския дрескод.

Какво да не пропуснеш в Бали

Не е трудно да се забележи финият, но все пак съществуващ сблъсък между автентичното и комерсиалното на острова. Окуражаващо е, че някак си това не те дразни и е направено по един ненатрапчив начин. Ако кажем, че Убуд е по-духовното място, където хората отиват, за да открият себе си, да практикуват йога и медитация, Чангу (Canggu) e топ дестинацията за сърфисти и хората, които си падат по плажове и коктейли, то Семиняк е по-комерсиалният курорт за шопинг и развлечения. Има ги всичките тези instagramable места, за които трябва да си платиш, за да си направиш снимка, като така популярните „люлки“ и „гнезда“, но по-скоро си заслужава, отколкото да те кара да съжаляваш, че си го направил. Като цяло не е трудно да направиш хубави снимки в Бали, защото всичко е много различно, красиво и намира логика в контекста на индонезийската култура и естетика.

Задължително трябва да се отиде на СПА –

СПА студиата са буквално на всеки ъгъл, а цените са достъпни,

като, разбира се, варират според качеството на услугите и интериора. Spring Spa е супер опция, ако търсиш максимум комфорт и луксозна обстановка. Притежава Harper’s Bazaar SPA Award и можеш да го откриеш както в Семиняк, така и в Чангу. Ако искаш да си направиш терапия за коса, най-добрата процедура продължава 1 час и струва около 50 лв., като включва измиване, нанасяне на някаква чудодейна благоуханна маска чрез разресване. Докато изчакваш косата да попие маската, ти правят масаж на краката и ръцете и така получаваш две в едно! Косата ти след това е като коприна!

Ако практикуваш йога и искаш да пробваш местните студиа, отиди в:

The PracticeЧангу – голямата зала представлява отворено пространство с много висок таван, което те кара да се чувстваш свободен и максимално отпуснат. На фокус са класическата йога и медитативните практики.

Serenity, Чангу – това студио е по-автентично като обстановка и има по-различни практики, като Creative vinyasa flow с Diaz със сигурност ще те изненада! 

Предизвикателство е да се отдадеш и насладиш истински на това взаимно влюбване само за седмица или две. Има много прекрасни кътчета и тайни местенца, които могат да бъдат посетени, но пътят често е дълъг и трябва повече време. 

Оризовите тераси Tegalalang са задължителни –

все едно да дойдеш в София и да не видиш храм-паметника „Свети Александър Невски“. Внушителни и изключително зелени! Там трудно можеш да се скриеш под някаква сянка, така че се запаси с шапка и слънцезащитен крем с висок фактор.

Има и множество водопади и храмове, като залезът на храма Tanah Lot определено си заслужава.

Ако искаш яка снимка, портите на храма Lempuyang са твоето място! Неслучайно ги наричат „портите към рая“, а в далечината се вижда вулканът Mount Agung. Препоръчително е да станеш към 4–5 сутринта и да отидеш по-рано, защото опашката става много дълга, а най-вероятно не искаш да изгубиш цял ден само за една снимка.

За любителните на животни, по-конкретно маймуни, Свещената гора на маймуните в Убуд може да бъде забавно преживяване, но крие своите рискове, като например някоя маймунка да си „хареса“ очилата или по-лошо – телефона ти, така че внимавай да не стане играчка-плачка.

Както и да подходиш към Бали, няма да сбъркаш. Подобна любов не изисква, а освобождава.

Дава ти възможност да избираш, без риск за грешка. Дали ще тръгнеш по очертания път и ще опознаеш този изкушаващ остров по известните на всички места, или ще се разровиш из душата му и ще потърсиш най-дълбоките му и съкровени тайни, диви кътчета и добре пазени съкровища, няма да останеш безразличен, а само по-влюбен…

Индия: Където всичко е любов

И нека пътят те отведе до Lefkada

За още идеи, с които да запълниш травел гайда си, последвай Instagram профила ни

Коментари

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *