Най-четените книги у нас през първата половина на 2019 година
Виж кои са страниците, завладяли ума на читателите
Първата половина на 2019 година се изниза (почти) неусетно. Разбира се, освен всичките интензивни събития в живота на всеки от нас за това спомогнаха и книгите, които предпочетохме и прочетохме през това време.
Събрахме на едно място най-предпочитаните от книгите, издадени тази година, като се базираме на продажби от книжарници, както и на читателските мнения в социалните мрежи.
Похвално е, че родният читател и през 2019 година залага на българска литература, предпочита стойностни четива и не се задоволява с ниско качество.
Задругата
Добри Божилов
Като оставим настрана общественото мнение, че авторът умее да предизвиква скандал, романът е доста увлекателен. Божилов може и да го определя като „политика“, но реално той е смесица от история, конспирация и философия. Може би именно това прави книгата толкова добре продавана още с издаването ѝ. Две сюжетни линии дърпат действието – българите под византийска и под османска власт. Определено една различна гледна точка, която задържа вниманието до последната страница.
Убийството на командора
Харуки Мураками
Близо 800 страници са нужни на Мураками, за да поднесе своя реверанс към Ф. Скот Фицджералд и вечния, но и велик Гетсби. Японският писател не изневерява на своя внушителен сюрреалистичен стил, който като магнит привлича феновете не само по света, но и у нас. Талантлив портретист е в основата на този дълбок роман. Но не какъв да е художник, а такъв, който вижда всичко в дълбочина и така отваря други светове чрез картините си. Звучи диво и мистично като почти всяка книга на Мураками. Ако сте харесали „Хрониките на птицата с пружина“, със сигурност ще се влюбите и в този нов роман.
Виж повече: 5 книги, задължителни за четене на плажа
Манюня пише фантъстичен роман
Нарине Абгарян
Българската публика неведнъж е доказвала, че обича Нарине Абгарян – не само заради визитите ѝ у нас, но и заради поразяващия, дълбок писателски усет. Арменката може да пише както супер дълбока, проникновена проза („Три ябълки паднаха от небето“), но и съвсем лека, лятна история за две палави деца, какъвто е случаят с Манюня. Първата част от трилогията направи истински бум миналото лято и сега втората е на път да последва примера ѝ. Много забавления с лека носталгия по онова безгрижно детство, което все по-рядко изживяват съвременните хлапета.
Виж повече: Easy Like a Sunday Reading: Живот по испански
Светлина в пукнатините
Луиз Пени
Многократната носителка на наградата „Агата Кристи“ не спира да интригува българските читатели с мистериозните убийства в канадското селце Трите бора. Харизматичният инспектор Гамаш и неговият екип от квебекската полиция са като наркотик, който не искаш и не можеш да не взимаш в редовни дози до пълно отделяне от реалността. Тази девета част от поредицата може и да предизвика известен книжен „махмурлук“, защото е вероятно най-емоционално наситената от всичките досега. Пени става все по-добра, ако това изобщо е възможно.
Татуировчикът на Аушвиц
Хедър Морис
Макар тематиката за Холокоста да е тежка и доста преекспонирана не само в книги, но и на екран, този роман се чете доста бързо. Главният герой се влюбва в нежно създание и се зарича да ѝ подари свободата извън концлагера. Една нетрадиционна, но разбираема любовна история, която показва не само силата на човешкия дух, но и жертвите, на които сме способни в извънредни обстоятелства.
За още книжни коментари виж тук.
Easy Like a Sunday Reading: Какъв е смисълът в този живот
Easy Like a Sunday Reading: Смехът на забравата
Гледа ли новото ни видео?! Виж кои са бюти тайните на лятото