Каква ще бъде 2022 според старите научнофантастични филми?
Кино прогнозите, за които стискаме палци да не се сбъднат
Вече две поредни години се нагледахме на какви ли не апокалиптични сценарии, оживели в истинския живот. От телевизора гърми информация за пандемията, инфлацията, глобалното затопляне, а ние пръскаме конфетите и си повтаряме:
„През 2022 ще бъде по-добре!“.
Искрено се надяваме това да е вярно. На всички ни е дотегнало от лоши новини и мрачни прогнози. Каквото и да се задава обаче, сме готови за него и това доказват филмите, чието действие се развива в „далечната“ 2022. Може би пък нещата не са толкова зле, поне не и докато все още не живеем в антиутопия и обладани от демони астронавти не атакуват космическите ни мисии (въпреки че кой знае, не е изключено на следващата си междузвездна разходка Джефри Безос да засече някое обсебено от дявола извънземно).
Докато чакаме да видим какво ще стане, нищо не ни пречи да се позабавляваме с тези научнофантастични филми за настоящата година.
Някои от тях отчайващо лоши, други гордеещи се с култов статут, тези заглавия ни карат да повярваме, че все още имаме време да спасим бъдещето на планетата.
Ако ти се гледа най-доброто от жанра, виж тези 7 задължителни sci-fi класики.
Soylent Green (1973)
Класовото разделение, пренаселването, влиянието на големите корпорации и климатичните промени наистина са проблеми на съвремието, макар че тази 70-арска класика доста е преувеличила с прогнозите си.
Soylent Green е перфектен пример за филм, който неизменно носи духа на времето, през което е създаден: като започнем с характерните за десетилетието коли, минем през ретро яките на ризите и стигнем до изправените коси и типичния грим.
Има нещо приятно абсурдно в това да гледаш антиутопия, в която всички герои се носят по модата от 70-те.
Почти толкова очарователно е, колкото уестърн с диско каубои. В този ред на мисли филмът си заслужава гледането поне заради чистото наивно забавление.
Струва си да отбележим и че това е един от първите екологично насочени мейнстрийм филми. Загрижеността му към понастоящем реални заплахи ни кара да се замислим за перспективата някой ден сюжетът да се сбъдне.
Надяваме се поне частта с тайната съставка на любимото ястие на свръхбогатите да не съдържа пророчески елемент.
The Dark Side Of The Moon (1990)
Стигнахме и до обладаните космонавти, за които споменахме в увода. The Dark Side of the Moon не просто се плъзга по ръба на абсурда, а директно се гмурка с главата напред в него, без да внимава за остри подводни скали.
В околопланетното пространство се носят сателити, оборудвани с ядрени оръжия, а Бермудският триъгълник очевидно е нещо реално в света на тази безумна фантастика.
Не само че около Бермудите изчезват кораби и самолети, но преминавайки към тях, се изпарява и совалката „Дискавъри“. Когато изследователски екип попада на остатъците ѝ, се оказва, че е населена с демонични обитатели. Определено тази версия на 2022 не изглежда особено вероятна, пък и не ви препоръчваме да си я причинявате.
Alien Intruder (1993)
Фантазиите на холивудските сценаристи за космическия потенциал на 2022 не спират дотук. Alien Intruder може да се похвали с добро хрумване, осъществено по най-смехотворния възможен начин. Евтините му ефекти, неловкият диалог, предвидимата история и остарелите уж футуристични технологии очевидно не са издържали изпитанието на времето.
В тази версия на настоящата година опасните престъпници биват изпращани в Космоса, където живеят основно във виртуалната реалност на въображението си. Тук VR-ът, естествено, е показан като потенциална заплаха. В компютърния свят на всеки от героите започва да се явява сексапилна извънземна, която се оказва много по-истинска, отколкото са предполагали. Не е нужно да казваме, че следва много стрелба, екшън, експлозии и преследване.
Добре, че засега си пазим VR очилата предимно за компютърни игри.
Time Runner (1993)
Тази лента е твърде амбициозна във визията си не само за пътуването в пространството, но и във времето. Марк Хамил влиза в ролята на военен капитан, натоварен с тежката задача да победи настъпващите извънземни флоти. Пришълците, разбира се, се опитват да превземат Земята именно през 2022. За да предупреди властите, той пътува назад във времето до 1992 година и се опитва да предотврати предстоящата катастрофа.
Навярно откривате нещо познато в сюжета и нищо чудно – много от феновете на Терминатор поредицата обвиняват Time Runner в плагиатство.
В действителност подобна идея се появява още във френския La Jetée от 1962, върху който е базирана класиката на Тери Гилиам 12 Monkeys. За щастие последният е избрал малко по-далечна година, в която да се развива действието на филма. Ще си говорим пак през 2035.
No Escape (1994)
Явно през 90-те доста са размишлявали по въпроса, какво може да се направи с извършителите на тежки престъпления. Подобно на Alien Intruder и тук става въпрос за специфичен тип затвор, въпреки че този много повече напомня на арените от The Hunger Games. Героят на Рей Лиота е бивш военен, който при отказ да убие цивилни влиза в схватка с главнокомандващия си и го убива.
В съответствие с фиктивните закони на 2022 той е изпратен на острова затвор Абсолом, където престъпниците са принудени да оцеляват в тежки първобитни условия.
Както може да се очаква, островът е управляван от зла корпорация, експлоатираща обитателите му, а самите затворници са разделени на две групи – цивилизованите Инсайдери и подивелите примитивни Аутсайдери.
Въпреки множеството си несъответствия и недомислени моменти No Escape е развлекателен и забавен филм, с който може да прекарате една спокойна петък вечер. Режисьорът Мартин Кампбел пък впоследствие реализира две от най-запомнящите се серии от поредицата за Бонд – GoldenEye и Casino Royale.
The Purge (2013)
Скачаме 9 години напред до 2013, когато за пръв път се появява популярният франчайз. Действието се развива 8 години след въздигането на тоталитарно правителство, въвело нов закон в САЩ: всяка година в продължение на 24 часа всички престъпления са законни. В резултат от това през останалото време престъпността спада неимоверно, безработицата не е проблем, а страната е в икономически възход.
Цената обаче е висока – в рамките на този един ден цялата държава е сцена на пълен хаос и тотално унищожение.
Първият от петте филма се фокусира върху живота на четиричленно заможно семейство, поставено в ситуация на живот и смърт. Малко след като сирените обявяват началото на чистката, пред вратата им се появява ранен мъж, който ги умолява да го приютят. В този момент семейството не знае, че по петите на непознатия пристига опасна банда от безпощадни маскирани типове.
Въпреки че не е особено фантастичен на фона на гореизброените заглавия, The Purge е критичен коментар върху насилието, корупцията и безскрупулността на човешката природа.
При все това темите, които засяга, са актуални, а самото действие – за щастие, не чак толкова.
Добре, признаваме, старите филми са се поизсилили в представите си за близкото бъдеще. Това не отменя факта, че дори в последните няколко години наблюдаваме същото явление. Филми като Geostorm, The Tomorrow War и Safer at Home ясно показват, че кинаджиите очевидно очакват нещо ужасно да се случи много скоро.
Не са само те. Напоследък всички сме все по-обезверени и загубили надежда.
И все пак имаме още време да предотвратим потенциалната глобална катастрофа – било то бум на престъпността, икономическа криза, космическо бедствие, извънземна атака, новопоявила се диктатура или пък екологичен срив.
За всеобща радост не живеем в света на Soylent Green. Далеч сме от унищожителната война на Time Runner. Определено нямаме нищо общо с каквото изобщо се случва в The Dark Side of the Moon.
Добре сме. Наздраве за една успешна 2022… и за всеки случай не прекалявайте с VR-а и избягвайте Бермудския триъгълник.
За една наистина актуална картина на близкото бъдеще, дайте шанс на новата продукция на Netflix Don’t Look Up.
Какво става в града?! Последвай Instagram профила ни и разбери пръв.
Абонирай се за YouTube канала ни и виж града отблизо и далеч.