„Манифестирам“ официално е думата на 2024 година!

Манифестирането звучи като нещо, което го преподават в Хогуортс, но всъщност се оказа, че това е официалната дума на 2024 - виж още

0 коментара Сподели:

Омръзнало ти е да буксуваш на едно място?

Искаш до три месеца да срещнеш перфектното гадже? Мечтаеш за по-високоплатена работа, която да е толкова гъвкава, че да успееш да я съвместиш с всички други странични занимания? Искаш да си по-красива или по-здрава, или по-уверена – манифестирай, казва TikTok, казва Дуа Липа, казва Симон Байлс, както и редица други успешни артисти, спортисти и инфлуенсъри.

Кой да знае, че е достатъчно да напишеш на едно листче какво най-много искаш, за да се случи то.

Стига да го визуализираш достатъчно ясно и категорично, съветват гореизброените. Манифестирането звучи като нещо, което го преподават в Хогуортс, но всъщност е толкова разпространена практика, че думата на 2024 година е „манифестирам“, обяви „Кеймбридж дикшънари“. Този глагол нас българите по-скоро ни препраща към картината на строени групи от ученици със знаменца и лозунги по повод 24 май. За англоговорящите преди 6 века пък manifest е означавало нещо очевидно и ясно.

Според речника на Кеймбридж в началото на XX век глаголът „манифестирам“ (to manifest) започва да се използва в смисъл на „да накарам нещо да се случи чрез своите намерения, умишлено или неумишлено“. Така стигаме до днешните ритуали за манифестиране, които чрез регулярно позитивно мислене водят до мечтани постижения. Дума на годината се избира въз основа на „потребителски данни, дух на времето и език“.

130 хил. пъти „манифестирам“ е въвеждано в търсачката на „Кеймбридж дикшънари“ през тази година, което говори, че в духа на времето е търсенето на шорткът по пътя към мечтите.

Де да имаше формула за такъв! Според ТикТок има – методът 3-6-9: изписваш мечтите си три пъти сутрин, шест пъти следобед и девет пъти вечерта и Voilà. Нищо че психолозите определят подобно поведение като обсесивно-компулсивно. Професорът по социална психология Сандер ван дер Линден от университета в Кеймбридж смята манифестирането за съвременно проявление на „магическото мислене“ – т.е. на заблудата, че конкретни ритуали могат да променят света около нас.

„От изключителна важност е да разберем разликата между силата на позитивното мислене и промяната на реалността със съзнанието. Първото е здравословно, второто – псевдонаука“, казва професорът в интервю за „Гардиън“.

Да манифестираш богатство, любов и сила води до нереалистични очаквания и разочарования, смятат някои психолози.

Езикът отразява начина, по който живеем, и всички особености на съвременния свят. Не е изненадващо, че манифестирането започна да набира популярност по време на пандемията, когато ни завладя голямата несигурност.

Подобна практика като манифестирането е полезна дотолкова, доколкото ни обнадеждава, конкретизира копнежите ни и дава позитивен заряд в усилията, насочени към тях.

Нека се съгласим, че с магически листчета на лунна светлина нищо няма да стане, ако не сме упорити и готови за предизвикателствата на живота.

Манифестираме коктейли за чудо и приказ

Какво става в града?! Последвай Instagram профила ни и разбери пръв.

Абонирай се за YouTube канала ни и виж града отблизо и далеч.

Коментари

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *