Той е и винаги ще бъде Куинси Джоунс!

Куинси Джоунс, след 75-годишна кариера в музикалния шоубизнес напусна този свят на 91 години. Той е цяла вселена, която не се побира нито в една епоха, нито в един жанр...

0 коментара Сподели:

Той е легендата зад легендите.

Геният, на когото Кралят на попа дължи своята корона. Човекът, заради когото си припяваме „Били Джийн“. Той е Куинси Джоунс. „Бог излиза от стаята, когато започнете да мислите за пари“ – това са думи на продуцента, аранжор, композитор и тромпетист Куинси Джоунс, който след 75-годишна кариера в музикалния шоубизнес напусна този свят на 91 години. Той е цяла вселена, която не се побира нито в една епоха, нито в един жанр. Неслучайно списание Time избира Джоунс за един от най-влиятелните джаз музиканти на XX век.

Трудно е да ти разкажем живота на Куинси Джоунс, но цифрите формират обща представа – 27 награди „Грами“ от общо 79 номинации, награда „Грами легенда“ (1991), 50 филмови саундтрака. И не на последно място – 7 деца от 5 жени. Въпреки благочестивия цитат, с който започнахме, музикалният гений на Куинси Джоунс му спечелва имущество, възлизащо на 400 млн. долара.

Дългата линия на живот на Куинси Джоунс се движи в посока от гангстер към легенда. Баща му Куинси Дилайт Джоунс-старши е непрофесионален бейзболист и припечелва, работейки за известна двойка гангстери, съперници на Ал Капоне. Майката е банкерка.

Животът на Куинси Джоунс претърпява обрат след съдбовната първа среща с пианото.

Тя се случва, докато 10-годишният Куинси ограбва чужд имот. „Когато докоснах клавишите, всяка клетка от тялото ми каза: „Това ще правиш до края на живота си.“ В този ден спрях да искам да бъда гангстер и започнах да искам да бъда музикант“, спомня си музикантът. На 14 години Куинси Джоунс създава група с Рей Чарлз. Слепият музикант е като „голям брат“ в живота на Джоунс и двамата остават близки до смъртта на Чарлз през 2004 година. „В Америка, в която израснах, имаше апартейд, но отидох в Париж и това ме научи, че може да има баланс между черно и бяло“, разказва Джоунс, който прекарва време във френската столица, където общува и обменя артистичен опит с Шарл Азнавур, Джозефин Бейкър, писателката Франсоаз Саган и художника Пабло Пикасо.

Във вените на Куинси Джоунс тече джаз. „Един джаз музикант може или да бъде артист и да прави прогресивни неща, или може да работи върху това да угоди на хората“, отбелязва той в началото на кариерата си и допълва: „Мисля, че може да се постигне щастлива среда между двете“.

Ако някой някога е постигнал това щастие – неговото име е Куинси Джоунс.

През 50-те години джазменът се премества в Ню Йорк и скоро работи върху аранжименти за някои от най-големите имена на деня. Говорим за Сара Вон, Каунт Бейси и Елингтън. Но времето тече, а музиката е първият симптом, че светът се е променил. Джаз, соул, рок, поп, диско, фънк, балади – докосне ли се до някой жанр Куинси Джоунс, ражда се легенда. Една от най-известните колаборации на продуцента е с Майкъл Джексън. Именно Куинси Джоунс превръща детето звезда от „Джаксън 5“ в Краля на поп музиката. Както се досещаш, творческият процес е бил труден и в него е замесена дори една маймуна – домашен любимец. Джоунс записва с Майкъл Джексън най-продавания албум в историята на попа. Това е Thriller, продаден в 100 милиона копия по целия свят. Творческото дуо създава седем топ 10 сингъла, сред които Billie Jean, Beat It и зомби химна Thriller. „Оставете егото пред вратата“, гласи табелка, която Куинси Джоунс поставя на входа на музикалното си студио в деня, в който е записана песента We Are the World в помощ на гладуващите в Африка.

„Моята философия като бизнесмен винаги е идвала от същите корени като личното ми кредо: приемайте талантливи хора според техните собствени условия и се отнасяйте към тях справедливо и с уважение, без значение кои са и откъде идват“, пише Джоунс в автобиографията си.

Едва ли има човек в музикалния шоубизнес, в света на джаза, попа и диското, който е срещнал Куинси Джоунс и не може да разкаже история за него.

Това е съдба, свързана със 7 десетилетия музика – време, в което са угасвали и са се раждали музикални съзвездия, рухвали са илюзии, раждали са се каузи. През целия си живот Куинси Джоунс се занимава с благотворителна дейност. Активизмът му е свързан с организации като Националната асоциация за подпомагане прогреса на цветнокожото население (NACCP), Съюза на гейовете и лесбийките срещу клеветата (GLAAD), Фондацията за изследване и превенция на СПИН и Организацията за повишаване на здравната култура в училищата, най-вече на малцинствените испански и афроамерикански групи. През 1990 г. излиза документалният филм „Слушай: Животът на Куинси Джоунс“ и Господи – колко много има за слушане! Преди няколко години (2018) актрисата Рашида Джоунс – едно от децата на музиканта, също създаде филм за баща си. Едва ли ще се изненадаш, че мемоарите на Куинси Джоунс го превърнаха и в автор на бестселър.

„Само си представете колко хармоничен би станал нашият свят, ако всеки човек – млад или стар, сподели с останалите това, което при него се получава най-добре от всичко“, казва Куинси Джоунс.

А сега си представи свят, в който всички сме толкова добри в това, което правим, колкото онова 10-годишно момче от Чикаго, влюбено в пианото.

Дейвид Боуи – музикантът, който не познаваше граници

Какво става в града?! Последвай Instagram профила ни и разбери пръв.

Абонирай се за YouTube канала ни и виж града отблизо и далеч.

Коментари

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *