Коя е Парцалената Венера и защо палежът ѝ взриви Неапол?
Палеж в Неапол отвори яма от спекулации и емоции за необходимостта да се възпитаваме наново в изкуство
След като в последния месец Колизеумът беше разписан от няколко човека, Парцалената Венера се превърна в пепел. Унищоженото произведение на изкуството беше най-голямото от колекцията статуи на римската богиня на любовта, красотата и плодородието, стояща до огромна купчина изхвърлени дрехи.
Парцалената Венера е сред най-известните творби
на съвременния художник Микеланджело Пистолето – централна фигура в италианското течение Arte Povera, което подкрепя използването на всички налични форми, материали, идеи и средства за създаване на творба. Запазена марка на италианския артист са именно статуите, съпоставящи емблематичната фигура на класическа култура и красота с отломките на съвременното общество. Иначе казано, творбата призовава за регенерация, за необходимост да се намери баланс и хармония между два свята, представени веднъж от красотата и втори път като послание за прекомерното консуматорство, превърнало се в
социална и природна катастрофа.
Парцалената Венера беше изложена близо до кметството в южния италиански град Неапол. Творбата остана около две седмици, преди да бъде напълно унищожена. Разказваме за символиката на инсталацията и търсим отговорните за разрушаването ѝ.
Пистолето прави няколко версии на Парцалената Венера още през 1967 година. Първата покрива със слюда, за да я превърне в блестяща, след това прави няколко гипсови отливки на статуята, а после изработва и такава от гръцки мрамор. В следващите години авторът продължава да умножава бройката на монументите, като неговите статуи са разпръснати по цял свят в галерии, музеи и градски пространства.
Парцалената Венера беше умишлено разположена в центъра на Неапол
като отправна точка за актуалното реновиране и модернизиране на района между пристанището и кметството. Мотивът за мястото на статуята беше свързан с позиционирането на изкуството в центъра на града, съответно на човека.
Още с поставянето на Парцалената Венера обаче се надигна вълна от спорове – някои се възхищаваха на инсталацията, други я намираха за „грозна“. Две седмици италианци не намираха мира за статуята в центъра, докато една сутрин Неапол не се събуди само с останалата горяща основа на монумента. Местните власти реагираха бързо като разследваха причината за палежа, а кметът на Неапол започна мерки за събиране на средства за възстановяване на инсталацията. Полицията също се похвали с арест на 32-годишен бездомник, който предполагаемо е предизвикал палежа.
И какво от това като виновният е хванат, а от инсталацията остана само пепел?
Разногласията продължиха и обществото пак се раздели на едните, възмутените от случилото се, и другите, адмириращи унищожаването на монумента.
Въпреки че изгоряха и парцалите – символ на консуматорското общество, и Венера, приемана за лицето на непреходната красота, ние питаме:
„Ако някой не разбира изкуството, трябва ли да му посяга?“
Кой нарисува пясъка на Дуранкулак?
Какво става в града?! Последвай Instagram профила ни и разбери пръв.
Абонирай се за YouTube канала ни и виж града отблизо и далеч.