Софийска урбанистична драма с въздушно решение

Дъното на една класация се превръща във връх на иновативните решения за градската среда

0 коментара Сподели:

Снимки: Етюд-и-те на София / Sketches of Sofia 

София зае престижното дъно в европейската класация

„Улици за деца, градове за всички. Поставяне на децата в приоритет при градската мобилност“ ( City Ranking 2025: Streets For Kids, Cities For All 2025) – и това е ударно предупреждение за качеството на градската ни среда и приоритетите ни като общество. Защото София си се развива. При това много. Ако не вярвате, цъкнете си една разходка в Google Street View. Има опция да разгледате много улици и места от 2012 година насам. Неусетно, но с бързи темпове градът се развива, застроява се и се модернизира. Улиците на София следват модела на входа в панелка:

интериорна революция у дома, колективен разпад отвън.

Всеки си направи ремонта, изкърти си, преустрои си дома. А за входа – пари няма, време няма, съгласие няма.
Занемарили сме си софийските общи части. Пред училищата сутрин и вечер се разиграва жив симулатор на градска война.

Пешеходците са бонус ниво, което оцелява само с предварителна тренировка в паркур и левитация.

И логично в подобни класации обръщат внимание, че средата не е безопасна за деца, които по природа са по-големи заплеси. И по природа, ако техните не са ги въоръжили с хиперзвукови електрически тротинетки, се придвижват пеш. Но средата не е безопасна за никого. И е недостъпна за мнозина – особено онези с количките. Бебешките и тези на хората със специализирани нужди. Толкова общоприето недостъпна е, че някои смятат за съвсем приемливо да си паркират колите абсолютно неуместно, за да не се разкарват после. Столичният шофьор е пощаден от концепцията за „неудобно място за паркиране“. За него всяко пространство е потенциална земя за завладяване – тротоар, рампа, детски сън.

Но на негативните наблюдения трябва да се тури край.

Както и София да се оттласне от дъното на подобни класации. За целта има два пътя: да се инвестират време, средства и усилия, така че да се изгради солиден план за една променена и хармонична градска среда, която да е достъпна и безопасна за живеещите и гостуващите в нашия симпатичен мегаполис. Или нещо по-умно и леснo, което не изисква това усилие – консенсус и мисъл в повече от един бюджетен цикъл или управленски мандат:

Да обезопасим децата с дронове!

Както куриерските служби в някои части на света вече доставят пратки – така и дрон да вдига детето от балкона сутрин, да го свали в двора на училището и обратно следобед. Без контакт с настилка, без нужда от тротоар или пешеходна пътека, без риск от среща с агресивни локали на тротинетки. Бъдещето е въздушно. Земята вече е за паркиране.

Забравената гимнастика на критичното мислене

Какво става в града?! Последвай Instagram профила ни и разбери пръв.

Абонирай се за YouTube канала ни и виж града отблизо и далеч.

Коментари

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *