„Милен“- историята на журналиста, който промени българския ефир
Документален филм за легендарния Милен Цветков обещава да го представи във всичките му нюанси. Виж къде и кога са премиерите!
![](https://goguide.bg/wp-content/uploads/cover-9.jpg)
Има личности, чиято загуба е национална трагедия.
Такъв е случаят с Милен Цветков. Журналистът загина на 20 април 2020 година, спрял на червен светофар и блъснат от шофьор, карал с над 100 км/ч. Милен Цветков беше един от малкото острови на свободното слово в морето от влияния, автоцензура и комформизъм, в което съвременната българска журналистика плува.
На 20 февруари в Зала 1 НДК ще се състои премиерата на документалния филм „Милен“.
Негови създатели са Веселин Диманов и Димитър Стафидов – екипът, стоящ зад нашумелия филм „Моралът и доброто“ (2022) за Кристиан Таков, юрист и университетски преподавател. Авторите затвърдиха желанието си да разказват за личности, оставили трайна следа в своята сфера, със своите профеисонални и човешки достойнства. Филмът „Милен“ е продължение на нуждата от този тип разкази.
Документалният проект е сниман в продължение на близо една година. Целта на екипа е била да улови Милен Цветков в неговата цялост и противоречивост – като носител на положителни, но и не толкова добри черти. В свои интервюта авторите споделят, че не са целели да направят пропаганден филм за една съвършена личност, а са търсили нюансите в характера на журналиста. За целта Диманов и Стафидов са прегледали личния архив на Цветков, предоставен от семейството му, както и стотици ефирни часове на водещия, до които Нова телевизия е дала достъп.
Някои от кадрите за първи път ще бъдат представени пред широка публика.
Създателите на филма оправдават положените усилия с вярата, че филмът „Милен“ е нужен и важен тук и сега. Това, което силно е привлякло Диманов и Стафидов, режисьори и сценаристи на филма, към образа на Милен Цветков, е „смелостта и желанието да реализира демокрацията през екрана – да говори на хората това, което мисли, и да показва, че има смисъл и те да го правят”.
„Много малко хора осъзнават какво е направил Милен за журналистиката и свободата на словото в България”,
заявява Стафидов в интервю за Нова телевизия. Макар че внезапната смърт на журналиста предизвика вълна от тъга и недоволство – чувства, които не са утихнали и до днес, авторите определят филма не като тъжен, а като мотивиращ. Милен Цветков е роден на 30 юли 1966 година в София. Кариерата си започва в БНТ като репортер на предаването „Ку-ку“. По-късно става водещ на „По света и у нас“. През 1995 година напуска БНТ, твърдейки, че „там цари цензура“, и работи няколко месеца като разносвач на месни продукти, а после като управител на заведение. През 1997 година се завръща в БНТ като репортер в предаването „Отзвук“ и пак става водещ на новинарската емисия. През 2000 година е поканен в Нова телевизия за водещ на предаването „Здравей, България“, но три години по-късно е свален от екран.
![](https://goguide.bg/wp-content/uploads/475807539_1061113622698371_8551075356633149186_n-Copy-1024x576.jpg)
Води предаванията „60 минути с Милен Цветков“, новините в „Календар“. „Часът на Милен Цветков“, „Нищо лично“ по Радио Експрес. От 2009 година отново се завръща в „Здравей, България“, където заедно с Лора Крумова води сутрешния блок, но е освободен и напуска Нова. На 21 март 2011 година се завръща в Нова телевизия като водещ на „Часът на Милен Цветков“ до 2018 година, когато Нова обявява, че предаването е свалено от ефир, а Милен Цветков напуска телевизията. От март 2020 г. до смъртта си води предаването „Алтернативата“ по ТВ1. Тази динамична професионална биография говори, че
Милен Цветков е бил неудобен журналист.
Вероятно филмът „Милен“ ще го утвърди като неудобен и в смъртта. Екипът на документалния проект включва още Калоян Игнатов – главен оператор; Владимир Трифонов – камера оператор; Росен Митов – звук; Деян Йорданов – снимки на терен. След прожекцията в София „Милен“ ще бъде представен и в други градове в страната – Пловдив (21 февруари), Стара Загора (22 февруари), Сливен (23 февруари), Добрич (24 февруари), Русе (25 февруари), Велико Търново (25 февруари), Шумен (26 февруари), Благоевград (27 февруари), Плевен (28 февруари), Бургас (1 март) и Варна (2 март).
R.I.P на журналистиката, която познавахме
Какво става в града?! Последвай Instagram профила ни и разбери пръв.
Абонирай се за YouTube канала ни и виж града отблизо и далеч.