Brainrot (мозъчно гниене) е оксфордската дума на годината
Безцелното “тичане” между приложенията на телефона – виж повече за думата, която перфектно описва виртуалния ни живот през 2024
Можеш ли да затъпееш от гледане на глупости? Противно на очакванията поколенията Z (1995–2012) и Alpha (2013 – до сега) явно смятат, че безцелното скролване в социалните мрежи и зациклянето пред екраните на дигиталните устройства все пак са вредни.
Съвременният термин за явлението е Brainrot, или „мозъчно гниене“, и според речника на „Оксфорд“ именно това е думата на 2024 година.
„Мозъчното гниене“ се явява един от болезнените симптоми на днешния дигитализиран живот. Понятието се отнася до онези неусетно изгубени часове, в които нищо градивно не сме видели, разбрали или научили, или почувствали в социалните мрежи. Със сигурност ти се е случвало внезапно да се сепнеш, осъзнавайки, че си прекарал половината ден в режим „онлайн зомби“.
Не са виновни само потребителите.
Самият алгоритъм, по който функционират приложенията, води до това разложение – те генерират толкова безполезно (донякъде интересно) съдържание, колкото мислят, че можеш да изконсумираш. Формулата работи безпогрешно.
„Мозъчното гниене“ не е измислено току-що.
През 1854 година за първи път понятието започва да се употребява от Хенри Дейвид Торо, който го използва, за да отправи критика към своите съвременници. Торо обвинява обществото на XIX век в обезценяване на сложните концепции за сметка на лесно смилаеми идеи. Явно и генералният упадък на интелектуалните усилия не е нищо ново под слънцето – ти да видиш!
„Докато Англия се опитва да излекува загниването на картофите, няма ли някой да се опита да излекува мозъчното загниване, което е много по-разпространено и фатално“, пише Торо.
„Мозъчното гниене“ говори за една от опасностите, които крие виртуалният живот и начинът, по който използваме свободното си време“, коментира Каспър Гратуол, президент на Oxford Language.
Професорът от Оксфордския университет Андрю Пшибилски, от своя страна, смята, че понятието изразява нашето неудовлетворение от онлайн света. „Мозъчното гниене“ е събирателен образ за опасенията ни, свързани със социалните мрежи.
Тоест ние всички осъзнаваме, че скролването е загуба на време. И продължаваме да го правим.
Оксфордската дума на годината през последните две десетилетия разкрива нарастващата загриженост на обществото за това как се развива виртуалният ни живот. Интернет културата обсебва ежедневието ни и езика, който употребяваме.
Думата победител миналата година беше rizz ( от „харизма“) –
пример за формирането на нови понятия, утвърдени в онлайн пространството.
„Гниенето на мозъка“ е продължение на идеята за виртуалния човек и неговото взаимодействие – положително или отрицателно, с дигиталния свят. Други често употребявани думи според речника на „Оксфорд“ са demure (въздържан), „романтазия“ (романтично фентъзи) и slop (некачествено съдържание, генерирано от ИИ).
Припомняме ти, че според речника на Кеймбридж думата на 2024 година е „манифестирам„.
Речникът „Колинс“ – друга престижна езикова платформа, определя думата brat (нахакан, хедонистично настроен човек) като най-емблематична за отминаващата година.
Ако съберем трите думи на едно място, може да направим интересни изводи.
Изглежда, че съвременният човек се намира в когнитивна летаргия, самоуверен хедонист е и вярва в силата на позитивното мислене. Хм…
„Манифестирам“ официално е думата на 2024 година!
Какво става в града?! Последвай Instagram профила ни и разбери пръв.
Абонирай се за YouTube канала ни и виж града отблизо и далеч.