Народната мъдрост, или за българските поговорки, които никаква работа не вършат

В поговорките наистина има истина, но точно в тези шест - хич я няма. Виж българските фрази, на които им нямаме много вяра

0 коментара Сподели:

Снимки: Етюд-и-те на София / Sketches of Sofia

Народната мъдрост е нещо устойчиво и ценно.

Често обаче мисълта изостава от хода на времето. Особено в динамиката на днешния ден някои пословици и поговорки са си чиста отживелица.

Не казваме, че трябва да ги задраскаш от съзнанието си, но препоръчваме да ги употребяваш с едно наум. В следващия списък размишляваме защо скромността не краси човека, клин клин избива не е добра препоръка, а бързата работа не е повод за срам.

Имай предвид, че българските поговорки и пословици са си плод на много опит и наистина са създадени от живота и битието на поколения наред, но все пак живеем в едни други времена, когато май е по-добре да се доверяваме на собствения си емпиричен път за достигане до определена истина, пък чак тогава да си служим с фрази на има-няма 100 години. Ето ги и героите ни днес:

Бързата работа – срам за майстора

Живеем във времето на „оптимизираните процеси“. Същевременно в един почивен ден се побират поне три работни ангажимента от седмицата, с които не сме смогнали. Няма време, обаче има изкуствен интелект. И той е майсторът на бързите сметки, справки и скучни текстове. Разбира се, че „хубавите неща стават бавно“, но ние под хубави неща разбираме неща, независими от софтуер, хардуер, екселски таблици, графици, графики, два телефонни разговора в минута и текстове, завършващи „с уважение“. Колкото по-бързо си свършиш работата, толкова по-добре.

Ако питаш нас – майсторлък е да сбуташ повечето ангажименти до обедната почивка.

Да би мирно седяло, не би чудо видяло

И като отделни индивиди, и като общество е време да престанем да лежим на тая кълка. На този етап всички се надяваме да видим чудо – на държавно, на културно, на човешко ниво… А то чудото няма да дойде от само себе си, ако не го повикаме. Колкото по-активни сме и не ни свърта, толкова по-добре за нас. Не ти говорим за бунтове и анархия, но те призоваваме към базисна гражданска активност. Има ли движение, има и съпротивление, разбира се.

Да бъдеш непримирим е неудобно състояние, но да седиш и да мрънкаш е още по-непоносимо – не мислиш ли?

Клин клин избива

В краткосрочен план това работи. В дългосрочен – има вероятност ситуацията да се влоши пословично. Ако сутринта станеш с махмурлук и решиш, че две бири ще решат проблема, вероятно ще оцелееш в будно състояние следващите часове, но до края на деня ще ти се стъжни животът. И докато сме на вълна лоши навици: разбият ли ти сърцето, не се впускай веднага в търсене на някой, който да го залепи. Такива майстори няма. По-добре иди на психолог, иначе „клин клин избива“ води до избиване на тежки комплекси.

Мълчанието е злато

Мълчанието най-често е нищо.

Това, че тихите води са най-дълбоки, също не почива на никакви факти. Шансът някой да мълчи, защото е тъп или мързелив, средностатистически е много по-голям от шанса да го прави, защото носи душата на Кант и ума на Айнщайн. Представи си, че ей сега ни призоват към национална мълчанка и се навъдим с гении и злато – по всяка вероятност нямаме капацитета да усвоим такъв ресурс.

Скромността краси човека

Ако беше така, в салоните и студиата за красота щяха да преподават курсове по скромност, а естетичните хирурзи щяха да са безработни (не че на някои от тях не трябва да им се забрани да практикуват). Да, знаем, че изразът е метафоричен. Скромността в умерени количества е добродетел – в прекомерни количества става проблем. Докато ти си седиш тихо и скромно, без да се самоизтъкваш, без да се подчертаваш, без да се заявяваш, с надеждата, че всички ще те видят в цялото ти великолепие, някой друг – спокойно може да е по-посредствен – сбъдва мечтите ти. Ама от свое име. Не ти казваме да бъдеш нахален, но ти го казваме – в рамките на етиката и естетиката, разбира се.

Старата любов ръжда не хваща

Хайде, молим, без такива.

Тази фраза почти всякога предизвиква раздразнение и няма много видове контекст, в които да искаш да я чуеш. Нито относно гаджето, нито относно старото работно място, нито във връзка с някое занимание или състояние, от което си се отказал. Във всяко едно отношение човек заслужава да продължи напред, а емоционалният му багаж от миналото често ръждясва. Намекът, че задължително още точим лиги по някой бивш, че още ни е слабост и прочее, често е напълно неуместен. Особено когато е верен.

Пет лъжи, които изричаш, без да ти мигне окото

Какво става в града?! Последвай Instagram профила ни и разбери пръв.

Абонирай се за YouTube канала ни и виж града отблизо и далеч.

Коментари

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *