5 неща, които научих от шаолинските монаси за конфликтите
И се опитвам да ги практикувам
Когато говорим за равенство, винаги си припомням една много мъдра мисъл на Оруел: „Всички сме равни, но някои са по-равни от другите“. По същия начин човек се учи от всеки и от всичко, но има хора, от които се учи по-добре.
Запознайте се с ShiHengYi и ShiHengZong– учител и ученик, шаолински монаси. Обикновени и необикновени едновременно – спокойни лица, които учат чрез истории.
1. Дните ни са твърде малко, за да ги прахосваме
ShiHengYiнаписа едно число на стената: 35 000. Дните, които има всеки от нас, ако живее до 100 години. Числото стана пренебрежимо малко, когато премахна тези, които сме изживели, и времето, прекарано в спане и трафик. Как искаме да изживеем този остатък, какви емоции искаме да преживеем – зависи изцяло от нас и може би безграничните спорове и конфликти не са най-добрият избор.
2. Вътрешният конфликт е най-опасен
Той говори за формите и съдържанието – всяко живо същество има определена форма (мъж, жена), но това, което ни прави уникални, е съдържанието – нашият вътрешен свят. Този свят много често не съвпада с външния и това е едно от най-важните им разбирания:
ако между вътрешния ти свят и реалността има противоречие, адаптираш вътрешния, защото иначе ще страдаш.
Животът се случва между вдишването и издишването на дъха ни. СЕГА! И най-големият конфликт, който съществува, е този между нашето тяло и съзнание.
3. Щастливи с това, което сме
Замисляли ли сте се каква е разликата между human being и human becomingи защо първото е определението на човешко същество. Може би това не е случайност. Защо тогава постоянно се опитваме да се превърнем в някой, да имаме нещо, да отидем някъде. Чувстваме се постоянно непълни, сякаш нещо ни липсва. Шаолин ни учи да сме пълноценни сами за себе си, без да трябва да постигаме каквото и да било. Просто трябва да осъзнаем, че сегашният момент има всичко, от което се нуждаем.
4. За конфликтите
– Емоциите не са най-добрият ни приятел. Те не ни правят по-мъдри, затова, когато си в конфликт и усетиш прилив на различни емоции, не:
– вземай решения
– предприемай действия
– казвай остри думи
Можеш да управляваш емоциите си или да ги оставиш те да те управляват. Няма среден вариант.
– Трябва да знаеш какво искаш и да можеш да го назовеш с думи, да го изразиш; Трябва да знаеш какво не искаш и какви компромиси си готов да направиш; Винаги да бъдеш отворен към нови възможности;
– Ако има обща цел, конфликтът може по-лесно да се разреши; в противен случай раздялата е възможно решение;
– Карма = ако засадиш портокал, ще получиш портокалово дърво, ако засадиш ябълка, ще получиш ябълково дърво; Мирът и хармонията не могат да се постигнат с военни действия; Можеш да пожънеш само това, което си посял;
– Не приeмай нищо лично, тогава няма да има обида;
– Винаги говори/критикувай, като пазиш достойнството на човек отсреща;
– Опитът е опасен. Той осветява пътя назад, но не и този напред в бъдещето. Ако вярваш, че ти не си същият човек отпреди една година и си се променил, защо приемаш, че твоя враг е останал същият?! Friends giveroom and time, enemies take room and time.
5. Бойни стратегии за мирни резултати
– Бъди като водата, гъвкав – ако има препятствие, заобиколи го; ако има пространство, заеми го;
– Мекотата е най-силното оръжие – нежните и слабите принадлежат на живота, твърдите принадлежат на смъртта.
Виж как можеш да спечелиш нещо модерно тази есен.