Червеният килим на абсурда – наградите, които никой не иска да спечели
Go Story: Защо има много по-лоши призвания от това да останеш последен - виж!

Докато блясъкът на поредния сезон на Оскарите отшумява,
а наградите Go Guide вече са раздадени на своите щастливи и заслужили притежатели, светът на престижните статуетки затваря врати до следващата година. Но не бързай да прибираш шампанското! В духа на шеговития април решихме да ти представим паралелната, но напълно реална вселена на странните, абсурдни и забавни награди, които никога не попадат в светлините на прожекторите, но определено заслужават нашето внимание.
Антинобеловата награда: наука с чувство за хумор

Представете си Нобелови награди, но през огледалото на Алиса (на английски: Ig Nobel Prize, игра на думи: ignoble – низък, позорен). Антинобеловата награда е събитие, което започва през 1991 г. Макар да се фокусира върху забавната страна на науката, събитието се приема много сериозно. Наградите се раздават от носители на Нобелова награда, а домакин на събитието е Масачузетският технологичен институт.
Миналогодишните победители включват японски и американски учени, които доказаха,
че бозайниците могат да дишат през ануса си. Не по-малко абсурден е експериментът на холандски учени, успели да разделят пияни от трезви червеи чрез хроматография, без да обяснят какво ги е мотивирало за това изследване. Наградените получават грандиозната сума от 100 трилиона зимбабвийски долара (около 40 цента). В света на сериозната наука Антинобеловите награди са като карнавална версия, напомняща, че дори най-блестящите умове могат да се посветят на експерименти (при това успешни!) да научат гълъби да разпознават творби на Пабло Пикасо и Клод Моне!
Златната малинка: холивудският забранен плод

Ако Оскарите празнуват най-доброто от киното, Златната малинка с гордост отличава абсолютното дъно. Създадена през 1981 г., тази антинаграда се връчва точно в навечерието на Оскарите, за да припомни на звездите, че и техните най-катастрофални провали не остават незабелязани. Статуетката е пластмасова малинка, боядисана в златисто, с приблизителна стойност 4.97 долара. Сред лауреатите през годините са Силвестър Сталоун (с цели 10 награди), Мадона, Адам Сандлър и дори Доналд Тръмп (за кратката му филмова „кариера“). Интересното е, че някои звезди всъщност имат чувство за хумор и се появяват лично да получат наградата си. Хали Бери взе своята за ролята в „Жената котка“, като пародира собствената си емоционална реч от Оскарите, а Сандра Бълок събра „малинките“ си за „Свръхестествена любов“ само ден преди да вземе Оскар за „Сляпата страна“.
Bad Sex in Fiction Award: когато въображението се спъне в чаршафите

Писането на добра любовна сцена е изкуство, но писането на наистина ужасна такава е цяла категория! Bad Sex in Fiction Award, присъждана от британското литературно списание Literary Review от 1993 г. насам, отличава „най-неприятните, претрупани или просто смехотворни пасажи за секс“ в съвременната литература.
Сред незабравимите моменти
е описанието на женските органи като „главата на горгона, неподвижен циклоп, чието единствено око никога не мига“ и сравнението на оргазма със „стържене с лъжица по твърдо сварено яйце“. Тази година критиците вече си точат зъбите за нови бисери, доказвайки, че дори и талантливи писатели могат да се препънат, когато трябва да опишат най-интимните човешки моменти, без да звучат като учебник по биология, написан от извънземно.
Diagram Prize: за най-странно заглавие на книга

Докато повечето автори се борят да измислят заглавие, което да привлече читателите, други сякаш се стремят към абсолютната неразбираемост. Именно те са целта на Diagram Prize, присъждана от британския вестник The Bookseller от 1978 г. насам. Миналогодишният победител се казва „Рибата философ: Есетрата, хайверът и географията на желанието“. Други легендарни заглавия включват „Как да избегнете огромни кораби“, „Орален садизъм и вегетарианската личност“, „Обрязан ли е Супермен?“ и „Ако искаш приключване на връзката си, започни с краката си“. Парадоксалното е, че тази награда всъщност води до рязко увеличаване на продажбите. Явно потенциалните читатели не могат да устоят на изкушението да разберат какво точно се крие зад заглавие като „Как да защитите кокошарника си от таласъми“.
Наградите Дарвин: Забавно, но фатално

Наградите Дарвин не са официална церемония, но са може би най-мрачно-забавните отличия, които продължават да съществуват. Те неформално „отличават“ хора, които са „допринесли за подобряването на човешкия генофонд, като са отстранили себе си от него по особено глупав начин“. Kласически пример е мъжът, който решил да провери дали пистолетът му е зареден, като го допрял до главата си и дръпнал спусъка (спойлер: бил е!). Или любителят на парашутизъм, който скочил от самолет, за да снима други парашутисти, но забравил малка подробност – да си сложи собствен парашут. Кандидатите трябва да са демонстрирали сензационна, изумителна глупост. Тези награди, макар и мрачни, служат като ярко напомняне, че понякога здравият разум е най-важното умение за оцеляване, а стандартните предупреждения „Не правете това вкъщи“ всъщност спасяват животи.
The Ernie Awards: когато сексизмът се изложи публично

The Ernie Awards, кръстени на австралийския политик Ърни Екоб, известен с мизогинистичните си изказвания, отличават най-сексистките публични коментари на годината. Церемонията включва вечеря, на която 400 жени освиркват най-обидните изказвания, а „победител“ става този, който предизвика най-бурна реакция. Сред призьорите са изказвания като това на шейх Феиз Мохамад: „Във всяка една минута, някъде по света една жена е изнасилена. Защо? Никой не е виновен освен тя самата. Тя е показала красотата си на света“ – коментар, който предизвикал мощни освирквания на церемонията. Наградите са разделени в категории като „Златния Ърни“ (за политици), „Индустриалния Ърни“ (за бизнесмени), „Медийния Ърни“ и „Клиричния Ърни“ (за религиозни лидери).
Това, което започнало като шега между приятелки
в бар в Сидни през 1993 г., станало значимо събитие, което да осветява неадекватните и женомразки обществени изказвания. Наградите спират да се провеждат след 2022 г., но претенденти за наградата, уви, все още има. Тези отличия показват човешките грешки, странности и понякога шокиращо лоша преценка. И ни напомнят нещо важно – че способността да се смеем на себе си е може би най-ценното човешко качество. Пък и понякога искаме да знаем нещо особено и вероятно ненужно – като отличеното антинобелово изследване, което доказва, че пица може да предпазва от болести и смърт, но само ако е приготвена и консумирана в Италия. Да тръгваме!
10-те най-прецакани хора на света
Какво става в града?! Последвай Instagram профила ни и разбери пръв
Абонирай се за YouTube канала ни и виж града отблизо и далеч.