7 нови български филма излизат по кината – битката за зрители започна!

Ето ги филмите, от които можеш да си избереш, за да подкрепиш родното филмопроизводство в тази нажежена ситуация, в която то само се е вкарало.

0 коментара Сподели:

В периода януари-февруари на голям екран гледаме

(макар че трудно ще смогнем) цели седем нови български филма по кината. Минаха времената, когато някой наш филм се появяваше и отминаваше почти неусетно, погълнат от холивудските блокбъстъри. Все по-често в ежедневието ни присъства рекламната кампания на някоя българска продукция – къде успешна, къде не чак толкова, къде суперекстремна като в случая с „Гунди“. Въпросът е колко реклама, хайп и медийни изяви могат да се появят в един месец и

какъв е шансът цели седем български филма да намерят своята публика?

Програмирането и кинопоказът са тънка работа, която не би следвало да се ръководи само от груби сметки. Объркахме ли пак теглилките за количество и качество и докъде ще доведе тази дива конкуренция в едва-едва надигащото глава и набиращо самочувствие съвременно българско кино? Скоро ще получим отговор на тази питанка.

„Клас ’90“

„Клас ’90“ е дебютният игрален филм на режисьора Бойко Боянов. Една сбирка на класа претърпява неочаквани обрати, като в резултат получаваме филм, който е

достатъчно драматичен и достатъчно забавен,

за да излезем доволни от киносалона. Комедийната драма събира на големия екран едни от най-обичаните български актьори, сред които Елена Атанасова, Параскева Джукелова, Стефка Янорова, Юлиан Вергов, Стефан Денолюбов, Любомир Нейков.

„Не затваряй очи“

„Не затваряй очи“, който беше промотиран като „първия български православен филм“, вече е по кината и привлече много внимание. Филмът се оказа нелош и емоционално въздействащ и явно задоволи потребностите на част от обществото да види на голям екран история за преодоляването на житейските трудности чрез силна вяра.

Може да ти звучи екзотично и странно, но разни хора, разни идеали.

Всъщност „Не затваряй очи“ е базиран на един от романите на писателя Мартин Ралчевски, който не пропуска християнския елемент в своите книги. Павел Поппандов, Кръстю Лафазанов, Ирена Милянкова, Николай Урумов, Мария Каварджикова, Христо Гърбов са част от актьорския състав на филма.

„Терапията“

„Терапията“ е независим и провокативен филм, който ще участва на Международния филмов фестивал в Салерно (Италия) и в 25-ото издание на Santa Fe Film Festival в САЩ. Режисьор на филма е Станислав Христов, а сценарист – Красимира Белев.

В основата на сюжета е страхът на твореца от критика.

Жанрът е психологическа драма, като Красимира Белев влиза и в главната роля на психоложка, работеща с група блокирали артисти, като използва шокиращи методи. Голямата метафора във филма е тази за недовършеното платно – върху него рисуваме със своите избори и действия.

„До последен дъх“

„До последен дъх“ е филм на Матей Генчев и излиза по кината на 14 февруари. Макар че се е настанил на тази сладка премиерна дата, филмът остана невидим в своята рекламна кампания. Създателите обещават „любов, екшън и съперничество в една незабравима история“.

„Актьорите“, на които са поверени ролите, са по-скоро озадачаващи –

DJ Дамян, Дзами от „Островът на 100-те гривни“. В главната роля на младият състезател по ендуро Естебан е Калин Радев. Сюжетът звучи леко клиширано в духа на тийн филмите на „Дисни“: 16-годишният Естебан мечтае да стане състезател по ендуро, но семейството му го държи далеч от рисковете на спорта. Естебан тайно започва да тренира, решен да докаже, че може да последва стъпките на баща си. Влюбва се в Елена (Дебора Георгиева) – талантлива и опитна състезателка, която му става ментор, с което предизвиква ревността на опитния и амбициозен Ник.

„Есента на ловеца“

„Есента на ловеца“. Ако не си чувал това заглавие, то е, защото то съвсем се изгуби в калабалъка от кинопремиери. Става дума за български филм под режисурата на белгиеца Андре Шандел. В главните роли са Койна Русева и Ивайло Христов, които изиграват двама охладнели съпрузи. Участват още Димитър Коцев – Шошо и младата актриса Елеонора Иванова.

Филмът засяга темата за бежанската вълна

и поставя въпроса какво жертваме, правейки това, което е човешко. „Есента на ловеца“ тръгва по кината на 21 февруари.

„Стадото“

„Стадото“ е новият филм на Милко Лазаров. Ако си сред феновете на арткиното, си спомняш успеха на филма „Ага“ (2018), който дебютира в селекцията на Берлинале и покори световната публика с мълчаливата си естетика. В третия си поред игрален филм Лазаров изследва вечния конфликт между добро и зло през историята на Тарика – момиче с особени способности, което живее в погранична местност, населена от представители на различни етноси. Привидното разбирателство е нарушено, когато

един ден мистериозно започват да измират домашните животни,

а суеверните селяни обвиняват за бедите си Тарика и решават да я убият. Главните роли изпълняват Весела Вълчева и Захари Бахаров. И „Стадото“ тръгва по кината на 21 февруари. (No pun intended.)

„Дяволски игри“

„Дяволски игри“. Интересен нюанс в този списък е присъствието на „православен филм“, който Патриархът изгледа цели два пъти („Не затваряй очи“), и на

българо-британска продукция, която бързо набедиха за „сатанистка“.

Тук се появява за втори път и името на актрисата Елеонора Иванова, което започва да се налага на родния голям екран. Неин екранен партньор е друг изгряващ талант – актьорът  Димитър Николов. Продуцент на „Дяволски игри“ е Деси Тенекеджиева, режисьор е Бен Чарлз Едуардс и не,

не ти се привижда – това на плаката е Мики Рурк.

Българското кино неведнъж се е доказало като гостоприемен пристан на залезли холивудски величия. Филмът „Дяволски игри“ е фентъзи трилър с британски хумор, заснет сред красивата българска природа. Вече е достъпен в киносалоните за тези, които си падат по такива неща. И не – филмът не е сатанистки. Направо е невероятно, че трябва да си обясняваме как работи киното насред XXI век!

5 от най-обичаните български филми на всички времена

Какво става в града?! Последвай Instagram профила ни и разбери пръв.

Абонирай се за YouTube канала ни и виж града отблизо и далеч.

Коментари

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *