Mountain Walk: водим те до най-яките хижи на Витоша с гледки за чудо и приказ
Местата, които не зависят от сезон, а от настроение – черпим те с чай и спокойствие и те взимаме с нас в планината, за да си избереш твоето място за зимен уют и спокойстиве
Ако планините можеха да разказват истории, Витоша със сигурност би била отличен разказвач.
Витоша е много повече от фон за снимките ни от градския балкон, тя е първият природен парк на Балканите, обявен през 1934 година, и едно от най-любимите бягства на софиянци още от началото на XX век. Тя е пълна със спомени, маршрути и хижи, които пазят духа на планинарите от миналото и канят нови гости всеки уикенд. Хижите на Витоша често са били място за срещи, песни и безкрайни истории край печката. Днес те продължават да са същите топли убежища, където планината ни посреща с мирис на бор, уют и заслужена чаша билков чай. Затова ни позволи да те поведем към онова, което е под носа ни – само на половин час от центъра на София се намират безброй пътеки, които ще събудят приключенеца във всеки от нас и ще ни напомнят колко малко ни трябва, за да се почувстваме наистина добре и да си спомним, че сме част от природата.
Хижа Камен Дел
1470 м.н.в., 21 легла, отопляема, интернет
Сгушена в местност „Пожаро“, Камен дел е едно от онези места на Витоша, където времето сякаш забавя ход, а планинската магия работи на пълни обороти. Построена през 1935 година, тя е сред по-малките, но изключително чаровни хижи на Витоша, любимо убежище за туристи и планинари, търсещи спокойствие, топла храна и онзи специфичен уют, който само дървеният интериор и стара печка могат да ти дадат. Е, и шкембето от гъба кладница!
Тук то не е просто ястие, а местна легенда.
Приготвено с майсторлък и щипка любов към гъбарските традиции, то събира хората около масата и е задължителен повод да се качиш дори само заради него. Вкусно, ароматно и напълно вегетарианско – ще си оближеш пръстите. В близост до хижата е и връх Камен дел (1862 м), от който се открива една от най-зашеметяващите панорами към София и от там можеш да наблюдаваш красивите и предстоящи след броени месеци летни залези.
Как да стигнеш?
До хижата се стига по немаркирани туристически маршрути от три точки – хижа Момина скала, Бай Кръстьо и квартал Бояна. Най-лесен е достъпът от хижа Момина скала.
Хижа Балканити
1420 м.н.в., 25 легла, отопляема, интернет
Вътре е топло, уютно и приятно – точно като в стара планинарска приказка. Хижа Балканити се намира в местността „Бели бряг“ и в последните години се превърна в незаменимо планинско място за градските хора, работещи дистанционно. Има защо. Балканити е едно от по-уединените места на Витоша и именно това я прави толкова специална.
Около нея няма тълпи и шумни туристи –
само борова гора, звездно небе и приглушените звуци на планината през нощта. Хижата е двуетажна, с голяма библиотека, високоскоростен интернет, прекрасна тераса и вкусна кухня. Горещо ти препоръчваме феноменалните им наденички, както и греяното вино с тайни подправки.
Как да стигнеш?
Маршрутът до Балканити е идеален за еднодневен или уикенд преход. Най-популярният път започва от Златните мостове и минава през живописни горски пътеки. Нищо твърде трудно, но достатъчно, за да усетиш как кръвта ти се раздвижва и умът ти се освобождава от всякакви мисли.
Хижа Септември
1470 м.н.в., 21 легла, отопляема, интернет
Разположена сред гора от широколистни и вечнозелени иглолистни дървета, хижа Септември в момента е сред най-популярните и посещавани през цялата година. Построена е през 50-те от тогавашната доброволна спортна организация „Септември“, а днес е любимо място на фрийлансърите, стендъп комедиантите и всички, които обичат да дишат чист планински въздух.
Но знаеш ли какво наистина ще те накара да се връщаш тук отново и отново?
Кюфтетата! В кухнята на хижата ги приготвят така, че да те оставят без думи – сочни, ароматни и винаги сервирани с широка усмивка. Бобът с манатарки също изобщо не е за изпускане.
Как да стигнеш?
Хижата е изключително лесно достъпна. До нея се стига с кола по романтичен горски павиран път, над кв. Бояна, през местността Златни мостове.
Заслон Кикиш
1430 м.н.в., 6 легла плюс 10 в столовата, интернет
Заслон Кикиш не предлага лукс или големи удобства, но именно в това се крие чарът му.
Той е едно от онези места, които ни напомнят, че в планината понякога ти трябва само малък подслон, топъл чай в термоса и добра компания. Дълги години заслонът стои изоставен, времето и природата си вземат своето, но любовта към планината намира начин да победи. Благодарение на усилията на доброволци и ентусиасти заслонът е реставриран и отново отваря врати за всички, които търсят спокойствие насред природата. За Кикиш трябва да повървиш малко повече, а и до него не можеш да стигнеш с автомобил, което пък го прави по-сладко накрая, когато стигнеш и си поръчаш нещо ароматно от скарата. Всички прибори и чинии тук са компостируеми, а сладката баница с локум е един път!
Как да стигнеш?
Две пътеки тръгват от паркинга над Драгалевския манастир, където има и спирка на автобус 66. Двете са с различна трудност, но отнемат еднакво време – около час.
Какво става в града?! Последвай Instagram профила ни и разбери пръв.
Абонирай се за YouTube канала ни и виж града отблизо и далеч.