Пътуваме между планината и гората с Кинематограф
Филмите, които да не пропускаш от програмата им този месец
Ако ти се ходи някъде с колегите, защо не отидете на кино на 17 март в кино Влайкова?
Предлагаме ти да обърнеш внимание на един тематичен филм от програмата на Кинематограф за този месец: Better Nature.
Сюжетът се завърта около корпоративен тиймбилдинг, който не протича по план, а имената, които стоят зад филма, са доста сериозни. Режисьор и сценарист е Ралица Петрова, която само за филма си Безбог е носител на над 50 български и световни награди. Сред отличията ѝ са Локарно и Златна роза. Ралица е автор и на няколко други филма, също припознати на световната сцена.
Прожекцията във Влайкова от 19:30 е придружена от дискусия, така че не се притеснявай да ѝ зададеш въпрос и да се запознаеш с нея.
На 22 март пък предстои прожекция в София Тех Парк от 18:30.
В главната роля на Better Nature пък се превъплъщава Слава Дойчева, която е същинска звезда на българското късо кино както пред камерата, така и зад кулисите. Освен актриса тя е и режисьор, сценарист, продуцент, оператор и монтажист.
Както споменахме, филмът разказва за един дерайлирал тиймбилдинг. Загрижената за благосъстоянието на служителите си корпорация организира почивка в планината. Целта, разбира се, е да се заздравят отношенията между колегите и да се отърсят от стреса чрез медитация и свързване с природата. Отначало всичко изглежда прекрасно, но постепенно си проличава разминаването в нагласите между водещата на тиймбилдинга и някои от участниците.
Получава се интересен парадокс.
Едно начинание, предназначено за освобождаване от напрежението, впоследствие се оказва причина за натрупването му.
Операторската работа и локациите силно допринасят за това. Откъснатостта от света, метеорологичните условия и контрастните кадри отразяват вътрешния свят на героите и допълнително нажежават атмосферата.
Това са само някои от аспектите, които ни впечатлиха в Better Nature. Ние успяхме тайно да гледаме филма заедно с редакторите на Кинематограф и те уверяваме, че историята е меко казано интригуваща. Още повече, че има нещо много особено в киноезика, с който Ралица Петрова си служи. Почеркът ѝ е автентичен, непредвидим и плавно ни въвлича в ситуация, която заплашва да излезе извън контрол.
Не пропускай да се насладиш на зрелищните планински гледки на голям екран.
Редакторите на Кинематограф обещават и други български заглавия. Сред тях е Гората на Димо на режисьора Христо Симеонов. Филмът е сред номинираните за Най-добър късометражен филм на София филм фест през 2018 г. Ставаме свидетели на сблъсъка между пазителя на гората Димо и местната мафия, която извършва незаконна сеч. Лентата включва всички елементи на един класически български филм. Въпреки това не бива да го подценяваш, тъй като Гората на Димо се отличава с психологическа дълбочина и не се подхлъзва да използва социалното ни недоволство.
Филмът е концентриран около основните сюжетни конфликти и се вълнува от сложността на човешките отношения и ценностните съотношения.
Та няма нужда за следващия тиймбилдинг да се насочвате към планината. Просто отидете заедно на кино. Ако искаш да си в час с пълната програма на Кинематограф, следи я тук.
7 филма, в които Робърт Патинсън доказва изключителния си актьорски талант.
Какво става в града?! Последвай Instagram профила ни и разбери пръв.
Абонирай се за YouTube канала ни и виж града отблизо и далеч.