Албанската мечта – между хаос и надежда

Десислава Макълрейт ти разказва за един град, който носи миналото и бъдещето в себе си по неповторим начин. Напред към Тирана!

0 коментара Сподели:

Снимки в статията: авторът

Шумната градска атмосфера на Тирана е забавна смесица

от градивна прогресивност, носталгия и автентична искреност. Да си го кажем направо – години наред Албания се възприемаше като враждебна страна, особено от някои западни държави (благодарение, поне отчасти, на образа ѝ през 90-те). Освен сложното си политическо минало през последните години тя се превърна в

обичана дестинация за пътешественици и малко скрито бижу за познавачите.

Първото ми пътуване натам беше преди две години и толкова ме вдъхнови, че се върнах още на следващата година. Не беше само заради историята, а и заради усещането за промяна и вдъхновяващата решимост на албанците да вървят напред и да постигат повече, надграждайки, а не унищожавайки.

Когато пристигнеш в Тирана, първото, което ще ти направи впечатление, е шеметният трафик –

не е рядкост да видиш кола, спряла с включени аварийни светлини насред пътя, или цяла редица автомобили. Подобна гледка може да предизвика паника у някои гости като германци или британци, потвърждавайки стереотипите, удобно залегнали в съзнанието им. Но аз лично го намирам за чаровно, защото е знак за времето и отражение на бързо променящия се, космополитен начин на живот в града. С нарастващото присъствие на международни институции на ЕС и НАТО в региона, включително в Косово, трафикът съвсем пропорционално се е увеличил, както и усещането за спешност. Албанците обаче не бързат – те имат потребност да спрат да си напазаруват, да изпият кафе или да платят сметките, движението не им пречи.

Ако се разходиш до сърцето на града, а именно площад „Скендербег“, ще видиш колко различно изглежда днес спрямо преди 20, 10 или дори 5 години. Сега там се намира реставриранaта монументална мозайка с наслов „Албанците“ – препратка към отминало време, което напомня колко дълъг път е изминала тази красива страна. Като част от градското обновяване Тирана в последните години се е превърнала в

истинско поприще за международни архитектурни и градоустройствени студиа,

демонстриращи новаторските си визии в един доста по-различен контекст от градовете, в които са свикнали да творят. Площадът например бива преустроен през 2017 г. от базираното в Брюксел архитектурно бюро CRIT. То създава модерна пешеходна зона, фокусирана върху нуждите на модерния градски човек, обградена от зелен пояс, който заменя най-голямото кръгово движение в страната.

Друг забележителен проект, който наскоро започна да се появява настоятелно в моя фийд, е комплексът Red Sol на бележитото испанско архитектурно студио Ricardo Bofill Taller de Arquitectura в Дърми, на Йонийско море. Напомняща футуристична крепост, композицията се състои от лабиринти от външни стълби, коридори, мостове, басейни, дворове и наблюдателни точки. Да се върнем в Тирана. Една от най-добре пазените местни тайни се намира недалеч от въпросния площад, а именно рибният ресторант Delicatezze di mare da Aldo. Това е мястото, където вечерят местните, а след само след едно посещение ще се почувстваш като у дома си.

Ако след обяд пък ти се прииска да се впуснеш в търсене на модни находки –

мини през Pomme D’Amour – малък бутик с ръчно подбрани модели и марки от собственичката Елда, която с огромна усмивка ще те насочи към най-неочакваните открития. Една от най-забележителните черти на тази напредничава балканска столица е нейният поглед към миналото и волята ѝ да го преосмисли и надгради. Няколко особено силни примера изпъкват от артистична и човешка гледна точка.

Първият е мрежата от бункери, които са нагледно наследство от стария режим, изградено в духа на параноята и пълното подчинение (в цялата страна им над 200 000 бомбоубежища и бивши военни казарми). Един от най-впечатляващите примери за преосмисляне на тези пространства е Bunk’Art 2. С кодово име „Обект Стълба“ този бункер съдържа 24 помещения, голяма зала за връзка и апартамент, предвиден за министъра на вътрешните работи. Както много други, той е бил проектиран да издържи на химическа или ядрена атака.

Разходката из бункера не е от най-приятните, но е изключително вълнуваща.

Албания оцелява след един от най-кървавите режими в бившия съветски блок, а днес народът ѝ гледа с надежда напред. Духът на жертвоготовността и издръжливостта буквално е вплетен в стените на това място.

Вторият впечатляващ пример е Пирамидата в Тирана. Първоначално построена като мавзолей за диктатора Енвер Ходжа, днес Пирамидата е дом на TUMO Center Tirana – младежки център за креативни технологии, фокусиран върху програмиране, роботика и стартъпи. Реновирана от архитектурната фирма MVRDV, сградата е отворена за обществеността през май 2023 г. Сега е пълна с млади и амбициозни албанци и се е превърнала в символ на преобразяването, на пътя от потенциален мавзолей до конферентен център, временно седалище на НАТО, и най-накрая – инкубатор за иновации. Това е инвестиция в човешкия капитал на Албания – най-добрата възможна.

Снимка: © Ossip van Duivenbode.

В същия дух още един символ на трансформацията е преустройството на бившия дом на Енвер Ходжа, Вила 31, намираща се в строго охранявания тогава квартал на властта Блоку, в артистична резиденция. Идеята се ражда през 2021 г., когато основателят на фондация Art Explora Фредерик Жусе се среща с министър-председателя на Албания Еди Рама. Ако имате време за еднодневна екскурзия след тази разходка из центъра,

препоръчвам да се качите в планината и да посетите Круя.

Разположен между едноименната планина и река Ишъм, градът се намира само на 20 км северно от столицата. Главната улица в Круя, пълна с дюкяни и занаятчийски работилници, е отлична дестинация за покупка на сувенири и автентично потапяне в местната атмосфера. Ако колекционираш стари платове като мен, поговори с местните, така най-добре ще откриеш автентични регионални бродерии и шарки. Преди да се върнеш обратно, пий кафе или хапни бюрек в ресторант Alba на върха на хълма, където се намира замъкът на Круя. Само внимавай да поискаш парче, не цяла пита. Лесно е да се обърка човек, а грешката може да ти струва още едно кафе (за събуждане)!

Нов живот за Пирамидата в Тирана, или какво трябва да се случи със соц паметниците у нас

Какво става в града?! Последвай Instagram профила ни и разбери пръв.

Абонирай се за YouTube канала ни и виж града отблизо и далеч.

Коментари

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *