Мартин Михайлов и Club Tangra – музиката се завръща не само в Сливен!
Колко е предизвикателно да правиш клуб извън София и защо е важно концертната и клубна дейност в цялата страна отново да се вдигне на крака - Марто ни разказва сега
Вече може би си чул, че човекът, който от години стои в сърцето на софийския нощен живот – Мартин Михайлов, се зае с предизвикателното начинание да развие дейността на Club Tangra в Сливен.
Клубът за алтернативна музика е легендарен в града от около 20 години,
но поради редица обстоятелства и трудни моменти около ковид пандемията мястото забавя темпото, а за наша радост от съвсем скоро Мартин е човекът, който се е заел да го възроди.
Как се стига от грандиозни ивенти, любимия ни клуб „Строежа“ и какви ли не клубни и концертни предизвикателства до начинанието да правиш клуб извън София, го помолихме да ни разкаже сега, и го попитахме – защо е важно концертната и клубната дейност в цялата страна отново да се вдигне на крака. Марто споделя пътя дотук и ни подсказва за предстоящите ивенти в Club Tangra, които са обявени до края на годината. Можеш да видиш пълната програма тук и да вземеш билети, а за този повече от интересен разговор – чети нататък.
снимка: Creative Visual Solutions
Здравей, Марто – за нас е удоволствие! Радваме се, че можем да те поканим заради една изненадваща поне за нас новина. Човекът, който от години стои в сърцето на софийския нощен живот отвори клуб в Сливен – разкажи ни как се роди идеята?
Клуб „Тангра“ води началото си от 2000 година, като почти веднага се утвърждава като един от най-стойностните в България и почти няма група от рок и алтърнатив средите, която да пропусне Сливен като дестинация и част от турнето си. Най-големите български групи са свирили нееднократно там, както и голям брой ъндърграунд имена. Основата е положена от собственика на самата сграда, който през годините след неговото управление, макар и да отдава мястото под наем на различни инвеститори, има само едно условие – да се спазва принципната линия на запазване името на клуба и музикалната концепция. Самият той, Васил Василев, ме потърси в началото на настоящата година с предложение аз да поема клуба.
Моята история там освен като посетител е свързана и с това, че съм организирал и съм съдействал за провеждането на над 100 концерта и партита между 2006 и 2011 г. Измежду тях имена, като Уикеда, Светльо & The Legends, P.I.F., Остава, Лора, DRS+, Skre4, Artery, Милена, Panican Whyasker, Jeremy?, Стенли, Cigaretta, Awake, Bad Habit, Черно фередже, The Pomorians, Рут, София…
снимка: Стоимен Стоименов
Работил съм тясно с всеки един екип, който е управлявал „Тангра“ през тези години.
По тази причина след серия от трудни години, особено около ковид пандемията, Васил се обърна към мен през февруари. Аз веднага му благодарих и същевременно му отказах любезно, тъй като постоянно имам достатъчно ангажименти в София, а и съвсем скоро бяхме отворили „Строежа“ на новата локация на „Раковски“. Още повече, че от дълго време насам много рядко посещавам Сливен, където всъщност съм израсъл до 18-годишна възраст, поради което и съм загубил наблюдения над процесите там. След около десетина дни размислих и реших, че можем да ползваме локацията чрезвичайно и всъщност съвсем не е лошо да се запази, особено на фона на все повече изчезващите подобни клубове в средноголемите градове в България. Вие обаче ще видите програмата на клуба, която вече е обявена изцяло до Нова година и която за този период е конкурентна на случващото се в трите най-големи града в България, така че нямаше как да не подходим сериозно към новия проект. В този момент осъзнах нуждата да потърся партньори и тъй като в моите ученически години имах щастието да бъда в много успешен и задружен клас, се обърнах към моите съученици от Икономическиа техникум в Сливен – Офелия Кънева и Добромир Атанасов. Така стартирахме заедно това начинание. Допълваме се страхотно, но и почти всички от този клас държим близка връзка от сто години, всеки е развил добра кариера в различни области, така че всичко се случва по естествен път. Дейността имаше нужда от внедряване на съвременно ноу хау, а помещението – от реновиране, от изграждане на допълнителни съоръжения и удобства вътре и извън клуба, оборудване с висококачествена озвучителна техника, в случая ADAMSON от най-висок клас, ново сценично осветление и нов ред на работа.
снимка: Стоимен Стоименов
Така проектът си стана сериозен, амбициозен и ангажиращ. Стана си отговорно. Надявам се да успеем да докажем, че има нужда от такива места в подобни по големина и разположение градове, което да амбицира и други хора да развиват същата дейност по региони. В посочения по-горе период и малко по-късно – между 2006 и 2013 година – лично аз бях развил мрежа от около 30 клуба в повече от 15 града, в която циркулираха в различни периоди между 20 и 25 групи и изпълнители, което пък от своя страна водеше до средно 350 клубни концерта на година. Всичко това вече е история. Засега. Лично аз нямам амбицията да започвам отначало, но вече има достатъчно ентусиасти, за да възвърнем посочените нива само до няколко години, като всеки допринесе по малко.
Каква е концепцията на мястото? Какво ще чуят и видят всички, които го посетят?
Концертна дейност, осъществяваща се чрез гостуването на различни по стил групи веднъж седмично, гарнирана с тематични партита, като Alternative Rock, Retro Party, 90’s Party и миксирани поп-рок вечери. Ще се появи и хип-хоп стилистика в даден момент. Разбира се, около празниците концертите зачестяват. През последните две седмици на ноември сме в процес на откриване и заявяване на клуба с концерти на Графа и Обратен ефект, но само за десетина дни, между 20 и 31 декември, публиката в Сливен ще може да види последователно, почти всеки ден, на живо в хронологичен ред: Таралеща, Контрол, Cool Den, Керана и космонавтите, Остава, No More Many More, Светльо & The Legends, Kristijan Azirovic Orchestra (Serbia). Във всяка от вечерите ще бъдат поканени тематични диджеи, предимно от София и Пловдив, които ще пускат преди групите и в паузите, както и ще отговарят за афтърпартитата. Сред имената на диджеите са предимно резиденти на „Строежа“ – DJ Marti G, Антон Христов, Радо Гергов, Велислав Никитов.
Съществена част от концепцията е за всички концертни събития да се предлагат билети на предварителна продажба –
основно през мрежата на Eventim.bg, а отскоро и на театралната каса в центъра на град Сливен. Тази практика да се предлагат предварително билети за клубни изяви е масова в София, слабо застъпена в Пловдив и Варна и тотално неразработена в останалите градове. Факт е обаче, че първият ни концерт в „Тангра“, който бе на Графа на 23 ноември, се разпродаде напълно за по-малко от 5 дни, и то на подобаващи за нивото на артиста цени. За някои от концертите в края на декември вече са свършили повече от 1/3 от билетите, което само показва колко лесно се възприема това удобство дори и там, където досега е нямало подобно предлагане.
Трудно ли беше това начинание – плюсове и минуси да отвориш клуб извън столицата?
Не особено трудно да се изгради. Какво трябва да има базово в един клуб за музика на живо е достатъчно ясно. Но е отговорно, както казах по-горе. Трудното идва от изгубените навици. Защото, за да бъде един подобен клуб успешен където и да е, в заобикалящата го среда трябва да стане модерно да се посещават концерти и партита. Хората е нужно да се вълнуват от това, да споделят, да бъде тема на разговор.
Е, развълнувахме много хора, далеч не само от Сливен. Сега да видим…
Като плюс основно се изтъква, че събитията в голяма част от градовете извън София са на почти минимум и би следвало да има глад за подобен тип социален живот. Минусът се крие в същото твърдение. Човек може да свикне без концерти, може да свикне без реален социален живот, да се капсулира. Моята работа е да обърквам подобен тип сценарии. А и на мен ми харесва да виждам готини хора около себе си, когато потребявам музика на публично място и/или „нощен живот“.
снимка: Creative Visual Solutions
Според теб това добра ниша за развитие ли е? Има ли перспектива в клубната сцена в по-малките градове?
Категорично има! Във всеки град има хора, които имат нужда от това, но няма подходящото предлагане. Или пък е минимално застъпено. Съвсем скоро в Сливен ще се появи още един клуб на топ ниво. Аз не съм замесен там, наскоро се запознахме с инициатора. Прави го по всички правила, без да пести средства. Тоест само в рамките на половин година, само в рамките на Сливен ще се появи стабилна конкуренция. Градивна обаче. Срещнах кмета на Карлово в Сливен, който се оказа голям ценител и сподели, че иска да направи нещо подобно и в неговия град.
Въпрос на много кратко време е да започнем да си подаваме топката с Бургас например.
Вече имате първите обявени концерти – кажи ни какво да не пропускаме?
Има за всеки вкус. Предполагам, че тези, които ще отидат на един тип банди, ще пропуснат другия тип. Говоря за противоречието на вкусове. Няма лошо, разбира се, то така е и правена програмата – да не натоварва прекалено една и съща аудитория, все пак не очаквам едни и същи хора да прекарат десет поредни дни в „Тангра“. Макар че преди го правехме. Та предлагам следното – не пропускайте всички концерти от стиловете, които не ви допадат! Дайте шанс поне на един.
Поканените гости в нашата програма съвсем не са случайни. Напротив! Имат с какво да впечатлят.
Артистите, с които работиш, как реагират – кефят ли се да дойдат да пеят в Сливен, да ги види тяхната си аудитория и извън София?
Да, определено. Приемат с желание, вълнуват се, а и част от тях знаят за какво говоря и са били част от онези времена, които сега липсват на всички. Не бяха толкова отдавна, просто отвикнахме.
Според теб защо парти животът извън столицата сякаш беше оставен на заден план в последните поне 10 години? Големите арени и парти центрове се отвориха в София, освен Варна, Бургас и Пловдив нови клубове в останалата част на страната трудно се появяват.
Посочили сте отговора в самия въпрос. Големите градове са притегателни, дават повече възможности, обезлюдяват се останалите. Веднъж, отивайки на концерт на Уили Нелсън в Мисисипи, пътят към залата минаваше през едно класическо американско казино. Те така правят и във Вегас – уж на концерт, а те прекарват задължително по пътя на изкушенията. И тъй като ми беше за първи път, попитах една служителка: „Как се играе на тези машинки?“. Тя ми отговори, придружено с жест с пръсти: „Мъни!“.
Какво предстои за Club Tangra?
Ще се радвам да публикувате визия с програмата на клуба в съдържанието на това интервю. Иначе ще стане много библиографично. Аз обичам да правя наситени, трудни за четене програми.
А от теб какво да очакваме – планове за 2025 г.? Още някой нов клуб или гранде ивент?
Малко ще почивам от „гранде ивенти“. Годината не беше добра. Сега е време за стабилизиране. Очаква ни дълбока криза. Затова нямам голяма новина. Ще се работи по сегашните големи новини.
People behind the clubs: Мартин от „Строежа“
Какво става в града?! Последвай Instagram профила ни и разбери пръв.
Абонирай се за YouTube канала ни и виж града отблизо и далеч.