„За“ Хелоуин или „За“ Будителите – образоваме те онлайн
Всяка година спорът в социалните мрежи за двата празника буди размисли и страсти, а Пам Велидис ни разяснява кое да изберем - пакост, лакомство или будител
С настъпването на октомври мисля, че всеки се досеща какво предстои, а именно спорът „За“ и „Против“, който се води в социалките всяка година.
Вероятно се чудите за кой спор точно говоря, понеже сме известни с прякора
„Нацията, която постоянно си търси поводи да се разедини, защото съединението прави силата“,
а може би не обичаме да сме силни. Темата днес е спорът защо чуждопоклонниците се радват толкова на Хелоуин и са готови да се пременят във всякакви чудати същества, по улиците се разминаваме с вещици върху метли, вампири с остри зъби и всякакви въображаеми герои, а едновременно с това на хората им е трудно да честват също толкова пламенно Деня на народните ни будители.
Нека започнем оттам, че всяка генерация има своите интереси и нека си спомним за момент, че постоянното кръжене с телефон в ръка, секундните клипчета, бързите начини да се докопаш до информация издигна на пиедестал един култ към новото, бързото, лесното и яркото. Това, което бързо може да усвоиш и да се справиш добре, а не да ти отнема много време и все пак да допускаш грешки.
Не смятам обаче, че младите обичат да се маскират на необразовани и да не могат да различат нито един български будител или да се излагат, когато на булевард „Витоша“ им забият микрофон с въпрос, на който самият интервюиращ не може да отговори, и те (доста често) не само заради пропуск в знанията, а и заради стрес не могат да кажат нищо. Липсата на знания не трябва да е повод за гордост
и ако мислиш, че си готин, защото изглеждаш глупав, то имам новина за теб – изглеждаш нелепо и си повод за подигравки,
когато нямаш никакъв интерес към елементарни познания за историята на народа, от който самият ти си част. Повярвайте ми, хората, които празнуват Хелоуин, доста често имат познания по българска история много повече от псевдопатриотите, които чакат американец да носи мартеница, за да си купят костюм и те на Дракула.
Това, че се забавляваш на чужд празник, не означава автоматично, че не уважаваш своя роден. Ако досега не си открил начин как да отпразнуваш подобаващо Деня на народните будители, сега ще ти предоставя тази възможност. Създавам този текст като възможност всеки да опресни своите знания за десет от най-ценните в исторически план фигури, нашите велики будители, които трябва да различаваш, когато видиш на снимка.
Не заради това какво ще кажат хората, те хората, които най-малко знаят, най-много обичат да обсъждат другите колко са се изложили, а за собствена гордост и удоволствие от това да научиш нещо ново.
Паисий Хилендарски – човекът олицетворение на българското Възраждане с това, че е направил едно от най-великите дела в историята ни – създаването на писана българска история, чиято цел е да събуди искрата на патриотизма на народа ни, да му вдъхне самочувствие, припомняйки му славното минало, извоювано достойно от предците ни.
Софроний Врачански – бележит възрожденски писател, общественик, просветител, родоначалник на новобългарската литература и строител на новобългарския книжовен език. Той е и човекът, направил първия препис на знаменитата „История славянобългарска“.
Васил Априлов – помогнал да се построи първото българско светско училище в родния си град Габрово.
Петър Берон – авторът на „Рибния буквар“, въвел нов начин на преподаване, придал европейски вид на нашето образование.
Христо Ботев – национален герой, революционер, поет и публицист, оставил след себе си велики стихотворения като „Майце си“, „Към брата си“, „На прощаване“, „Елегия“, „До моето първо либе“, „Хайдути“, „Хаджи Димитър“, „Обесването на Васил Левски“ и много други. Литературното и публицистично наследство на Ботев не е голямо по количество, но по своето художествено оформление и достойнства
то бележи връх не само във възрожденската, а изобщо в цялостното развитие на българската литература.
Добри Чинтулов – човекът, създал текстовете на най-обичаните песни, които пеем и днес: „Стани, стани, юнак балкански“, „Вятър ечи, Балкан стене“, „Къде си, вярна ти любов народна?“.
Васил Левски – български революционер и национален герой, чиято отдаденост и саможертва в името на свободата е най-силното човешко качество.
Любен Каравелов – български поет, писател, енциклопедист, журналист, етнограф и безспорен национален герой, допринася съществено за развитието на обществената мисъл в България през Възраждането, пише библиографски трудове, статии по българска литература, култура, лексикография, политическа история, нумизматика. Каравелов участва в националреволюционното движение като член и председател на Българския революционен централен комитет в Букурещ, Румъния.
Добри Войников – писателят драматург, основал първия български театър, с което положил основите на театралното изкуство у нас, подложил на критика чуждопоклонничеството в пиесата си „Криворазбраната цивилизация“.
Неофит Рилски – първопроходник и продължител на идеята за превръщането на българското образование в светско.
Имаме още много герои в нашата история, които всеки ден минават през ръцете ни, например на банкнотите, с които плащаме. Техните очи умело следят за какво пилеем средствата си, как си изкарваме прехраната, какви достойнства самите ние имаме от елементарния начин в какво влагаме техните ликове, колко дълго ги задържаме в собствените си ръце.
За да открием съвременните будители, за да сме по-големи от тези, които са ни помогнали да достигнем дотук, със сигурност трябва да познаваме лицата им.
Знанието и различните начини, по които самите ние го разпространяваме, е една от възможностите самите ние да останем по-дълго в спомените на всички хора, които срещаме през живота си. Затова на Хелоуин се маскирай като каквото пожелаеш, изборът между пакост, лакомство или будител не трябва да те плаши, защото в своята реалност маската на лишеният, от знания не е актуална. В своята реалност единствената маска, която трябва да носиш, е за допълнителна хидратация на кожата ти. В своята реалност не бъди маскиран, бъди героят на своето време и всеки ден научавай нови неща, за да създаваш нови неща.
За още от същото – виж 5 литературни герои, достойни да бъдат наречени „будители“
Какво става в града?! Последвай Instagram профила ни и разбери пръв.
Абонирай се за YouTube канала ни и виж града отблизо и далеч.