Неопределимият пол – за бокса по „мъжки“ и правилата по „женски“ на Олимпиадата

Полът на Имане Хелиф и Лин Ю-Тинг остава неясен, скандалът става огромен, а политкоректността е на път да компрометира основни ценности и правила в спорта

0 коментара Сподели:

В женския бокс на XXXIII oлимпийски игри се разрази не просто скандал, а истинска буря относно две имена – тези на Имане Хелиф от Алжир и Лин Ю-Тинг от Тайван. До момента двете дами са се състезавали като жени през цялата си кариера, те не се определят нито като транссексуални, нито с друга дума, която да засвидетелства различия в техния пол, ориентация и себеидентичност.

След като се разбра обаче, че те не са издържали официален тест за полова допустимост

на световно първенство, организирано от международната боксова асоциация (IBA) през март 2023 г. в Ню Делхи, Индия, феновете на бокса категорично вече бяха убедени, че те са мъже. Изнесените данни доказват, че двете боксьорки „имат XY хромозоми и поради това са изключени от спортните събития“. Днес скандалът с двете състезателки достигна нови висини, след като италианската боксьорка Анжела Карини отказа да играе срещу Имане Хелиф след само 45 секунди. Тя се предаде и напусна ринга. Самата Карини заяви, че не може да издържи на силните удари на съперника си, който според нея „се представя за жена“.

„Удря прекалено силно. Просто не е честно. Никога не са ме удряли така, това не е удар на жена!“

Това заяви през сълзи италианката, чието лице обиколи всички световни медии. Фенове, състезатели и треньори наричат Имане Хелиф и Лин Ю-Тинг биологични мъже, представящи се за жени, транссексуални и дори, че двете имат така наречения синдром Swyer, при който е възможно момиче да е с XY хромозома. Заради всички полемики, които се разразиха, говорителят на МОК Марк Адамс опита да внесе яснота пред медиите.

„Всички, които се състезават в женската надпревара, отговарят на правилата за полова допустимост. Те са жени и това е посочено в техните паспорти. Според правилата на федерацията, определени през 2016 г. и важащи за игрите в Токио, те имат право да участват като жени. И ние напълно подкрепяме това.“

Въпреки думите му светът официално възропта!

The Guardian пуснаха подробна статия по темата, а експерти заявиха, че ударът дори на най-слабия мъж е в пъти по-силен от този на жена, като подкрепиха изследването с цифри, показващи взривност, бързина, натиск и др. България е сред първите държави, които също официално се обявиха срещу участието на трансджендъри в олимпийския турнир по бокс. БОК направи изявление, което можеш да прочетеш в цялост тук, с което заклеймява случващото се. Бившият спортен министър Красен Кралев пък призова за бойкот на женския бокс заради участието на мъже в него, а ние ти напомняме, че „една“ от двете състезателки, определяни като мъже, може да се изправи на ринга срещу българката Светлана Каменова.

Тайванката Лин Ю-Тин е най-титулуваната и боксира в кат. до 57 кг. В кариерата си има два златни и бронзов медал от световно първенство. Именно тя може да се изправи срещу Каменова, а двете имат история и грандиозен скандал зад гърба си. На световното първенство в Индия бронзовият медал на Лин Ю-Тин бе отнет в полза на българката, защото въпросният тест за пол е показал мъжки хромозоми. Световната федерация по бокс обаче не стои зад олимпийския турнир, а МОК допусна Лин до участие след извънредно заседание, така че още нищо не се знае.

Заради всичко, което се случва в момента, и заради това, че цял един свят не може да разбере две състезателки мъже ли са или жени,

имат ли нужните хромозоми, за да се състезават в женския бокс на олимпийски игри, тестостеронът ли определя играта или това, което имаш между краката… ние събрахме най-любимите ни коментари по темата. Виж скандала в субективни изказвания на хора от социалните мрежи и сам прецени – новата политическа коректност ли ни доведе до тук, честно ли е и за двете страни, светът наобратно ли се върти, или просто всичко е точно…

„Снууп носи факела; мощни дами пародират тайни вечери; плувци повръщат нечистотии; футболни мачове се играят със 16 минути продължение; мъже се боксират с жени; а един 51-годишен турчин без екипировка взе сребърен медал в стрелбата. Това със сигурност е най-интересната олимпиада, която не съм гледал.“

„Боксът е толкова нежен спорт. Оставете жените да са си жени в него!“

„Това е колапс на цивилизацията.“

„Психодиспансерът „Олимпийски игри 2024” продължава.“

„Мъжете, които в момента бият жени в категорията бокс на Олимпиадата всъщност е пресъздаване на картината „Похищението на сабинянките“ на известния холандски художник Мориц-Паветенхаавн ван дер Умнокрасивенс, от Златения век на нидерландското изобразително изкуство. (1568–1648)Това е смела и провокативна арт инсталация, която само един съвременен, градски Алеко Константинов би проумял“

„Бай Ганьо пак нищо не е разбрал – оставете хората да бъдат каквито са.“

„Когато говорех какво ще последва от джендър идеологията, щом влезе в практиката – много ми се смееха джендърите. Ето, виждаме го с очите си. Болка и унижение за жените.“

„Мъжете нямат място в женския бοκс! Единят е възможен съперник на българката Светлана Каменова.“

„Позорът за Франция продължава. Момичето отказа да се бие с мъж. Отказа с право. И съдиите обявиха за победител в женския бокс – мъж. Гнусотията е велика.“

„На тия „боксьорКИ“ им е през Тура и затова си пият ПРОСТАМОЛ УНО….“

„Изключително интересна статистика е, че винаги трансджендъри искат да се състезават в женските категории. Как пък един път жена, която се мисли за мъж, не реши да се пробва в мъжкия бокс, примерно.“

„Новите правила в бокса са официално приети – да не се ритат по тестисите и да не си обиждат жените.“

За още от същото – виж Мразена и обожавана – ето най-крайните коментари за откриващата церемония на Париж 2024

Какво става в града?! Последвай Instagram профила ни и разбери пръв.

Абонирай се за YouTube канала ни и виж града отблизо и далеч.

Коментари

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *