Мразена и обожавана – ето най-крайните коментари за откриващата церемония на Париж 2024

Вече дни наред не спира дискусията около откриващата церемония на Летните олимпийски игри в Париж, а ние ти даваме всички гледни точки

0 коментара Сподели:

От „Осанна“ до „Разпни го“ – точно това бяха реакциите към откриването на 33-тите летни олимпийски игри в Париж,

на което се насладихме преди броени дни. Исторически препратки, звездната поява на Селин Дион и парад на нациите, какъвто не бяхме виждали. Спектакълът обаче предизвика полярни мнения – дали провокациите в него в случая са изкуство и част от духа на Париж, или са част от така наречената нова политкоректност? Някои откровено обвиниха церемонията в чист гей парад и лоша проява на вкус, други я нарекоха „най-скучното нещо, което сме виждали“, а трети я определиха като просто гениална! Едно е сигурно – Париж пак успя да ни разтърси, провокирайки света да говори за това зрелище във френската столица дни наред. Припомняме ти, че за първи път най-големият спортен форум започна не на стадион, а по поречието на река Сена и пред най-знаковите забележителности във френската столица. Това видяха 300 000 зрители на място и милиони пред екраните. В четиричасовото откриване Париж изпрати послание за „широко отворени игри“, в които атлетите и зрителите са по-близо едни до други от всякога. Доказаха го и с 6-километровото трасе, което атлетите от 206-те делегации преминаха на лодки – от моста Аустерлиц до площад „Трокадеро“ до Айфеловата кула.

Самата церемония беше разделена на 12 сегмента, като всеки от тях имаше специално послание – от идеята за единство, братство, културно многообразие до призиви за мир. Всичко започна с легендата на френския футбол Зинедин Зидан, който носи олимпийския огън, а група деца го вземат и го отнасят в парижките катакомби. Там той ненадейно попада в ръцете на мистериозен факлоносец.

Начало, което обещаваше да разкаже една вълнуваща история.

Последваха множество символи на френската култура, детайли, които всеки запознат с историята на Париж и Франция отлично разбра. Финалните и най-емоционални минути ни върнаха в началото към Зидан, който отново пое щафетата с огъня само за да я предаде на други легенди – Рафаел Надал, Серена Уилямс, Карл Люис. Запалването на огъня пред Лувъра беше поверено на лекоатлетката Мари-Жозе Перек и джудиста Теди Ринер. Преди да приключи церемонията, видяхме най-знаковия момент – този, който дълбоко развълнува всички. Селин Дион за първи път излезе на сцена, след като призна, че страда от нелечима болест. Канадската певица показа на милиардите зрители, че талантът ѝ е все така силен. Емоциите бяха огромни както за нея, така и за публиката. Въпреки цялото това зрелище милиони фенове на Игрите изразиха мнение за церемонията, което се превърна в ожесточен спор в социалните мрежи. Ето и най-ярките коментари ЗА и ПРОТИВ откриването на Летните олимпийски игри:

Наглата демонстрация на джендърството, казаха някои

Основните коментари, които се възмутиха от церемонията, бяха свързани с откритата проява и демонстрация на различност и различна сексуалност. Други недоволстваха, че откриването е скучно и лошо заснето. Някои от хапливите коментари на хората ПРОТИВ гласяха:

  • „Ама такъв гей парад като вчерашното откриване на Олимпийските игри в Париж не съм виждал.“
  • „Домакините буквално преминаха всички граници с откриването, като направиха мощна демонстрация срещу християнската религия, срещу всички нейни ценности, срещу всичко, което е залегнало в идеите на Пиер дьо Кубертен, реализирани за пръв път преди 128 години в Атина…“
  • „Това е обида за самата Франция, която показа, че отдавна не е католическа държава, отдавна е загърбила всичко нормално.“
  • „София Прайд“ е като монашеско литийно шествие в сравнение с това вчера.“
  • „Безспорно една от най-големите гаври снощи е пародията на „Тайната вечеря“ с участието на откровени травестити и лесбийки. Това логично отприщи вълна от недоволство, като един от възловите въпроси в мрежите е: „Тайната вечеря? Дали ако така се бяха изгаврили с някой символ на исляма, Париж нямаше да е запален?“
  • „Това просто е лоша телевизия.“
  • „Тази церемония да не я е организирала БНТ? По-тъпо нещо не съм гледал.“
  • „Много е смешно певица с брада да прокламира ценностите на Олимпиадата.“
  • „Грандиозен спектакъл! Със сигурност ще се говори дълго за него. Но ми дойде в повече гледката на мъже с бради, облечени като жени, всякакви джендъри и травестити. Налагането на нормалност пред света.“

Париж е гениален, бяха убедени други

Имаше и огромен брой фенове, които не просто се възхитиха на церемонията, но и яростно я защитаваха в социалните мрежи. Талантлива, гениална, свободомислеща, красива бяха само част от техните коментари. Те обвиниха родния зрител в чиста байганьовщина и в тесногръдие и казаха, че всеки, който се възмущава, не познава френските ценности и култура.

Който пък твърди, че е имало възстановка на „Тайната вечеря“, жестоко се е объркал.

Ето ги и положителните коментари за церемонията:

  • „Сцената на откриването, която отнесе най-непримирими критики, не е препратка към „Тайната вечеря“, а към картината Le Festin des Dieux (The Feast of the Gods ) на Jan Hermansz van Bijlert, която може да бъде видяна в музей в град Дижон.“
  • „Тома Жоли, актьор, театрален режисьор и невероятен шоумен, е човекът, който създаде спектакъла на река Сена, с който се откри Олимпиадата в Париж, а мащабът на работата му и трудът, който е положил, са абсолютно гениални.“
  • „Не мога да си представя нищо по-красиво! Престиж, авангардност, всеобщо приятелство и обич! Какво уважение към бивши и настоящи атлети! Музика, светлина! Париж!“
  • „С церемонията за откриването на Олимпиадата в Париж Франция направи нещо, меко казано, изумително. За четири часа англоцентричният свят, в който живеем, си припомни огромното влияние на френската култура, но и установи, че от нея продължава да извира креативност, която има отзвук в целия свят. Модно дефиле, оперно изпълнение, дет метъл, кабаре, модерни и класически танци, драг шоу, хип хоп, диско, french touch, анимация и какво ли още не бяха обединени с невероятна лекота. Заради всичко това – браво на Париж 2024, браво на Франция и благодаря за неповторимия спектакъл.“
  • „Шоуто отрази ценностите, които дефинират олимпийския дух и модерния свят – разнообразие, свобода, равенство, братство, обединение, солидарност, спортсменство, вечност. Те обаче са трън в очите на много шумна маса, която явно предпочита нещо друго.“

Единственото, за което всички бяха единодушни, обаче беше представянето на великата Селин Дион. Тя успя не просто да накара целия свят да ѝ се възхити, но предизвика с появата си само позитивни коментари:

  • „Тази жена. Нейният огромен талант и великолепният начин, по който тя носи опита, съдбата и живота си. Гордо и красиво. Hymne à l’amour е любимата ми песен на Едит Пиаф. Писана е за любовта на живота ѝ – боксьора Марсел Сердан, който умира в самолетна катастрофа. Толкова много детайли и смисъл на толкова много нива. Толкова лично и за самата Селин Дион също. Велико!“
  • Впечатляващо шоу! Да, имаше чакане и „скука“, но напук на всичко Франция накара света да чака дъъъългото запалване на олимпийския огън и това се превърна в затрогващо събитие!!! Истинският олимпийски огън беше Селин Дион!

След провокативното откриване Организационният комитет на Олимпийските игри в Париж се извини на онези, които са били обидени от пародията на „Тайната вечеря“ на церемонията по откриването. Директорът по комуникациите Ан Декамп каза, че няма „намерение да се покаже неуважение към която и да е религиозна група“. По този начин „те просто искаха да отпразнуват толерантността на обществото“, казва тя. След остри критики видеото от церемонията по откриването на игрите изчезна от социалните мрежи на организаторите.

И една от най-големите американски компании оттегли рекламата си от Олимпиадата.

Официалните акаунти на Олимпийските игри във всички социални мрежи изтриха собственото си видео от церемонията по откриването. В последваща статия обаче стана ясно, че става въпрос не за извинение, а за съжаление относно това, че представители на християнската общност са изтълкували една от сцените като „Тайната вечеря“. В действителност сцената е била вдъхновена от гръцкия Бакханал и представляваше Дионис, а не пресъздаване на „Тайната вечеря” на Леонардо да Винчи, или Le Festin des Dieux. Въпреки че сцената напомняше на банкет, тя беше почит към древногръцката култура, съответстваща на произхода на олимпийските игри. Някои наблюдатели отбелязаха визуални прилики с „Тайната вечеря”, но основната тема беше празнуването на Дионисиевите веселби, а не християнската иконография.

 За финал след тази буря и след тези полярни мнения ние бихме могли единствено да цитираме един доста по-умен от нас човек и да ти пожелаем просто да се отпуснеш и да се наслаждаваш на това, което предстои, както и да стискаш палци на всички български атлети, които ще ни представят на Игрите. С вас сме!

Ето и финалния цитат, който оставяме за размисъл на теб:

„Единственото, за което може да сме недоволни, беше дъждът по време на откриването на Олимпиадата в Париж, но дори и той не успя да попречи! Невероятно съчетание на класиката с модернизма, апотеоз на свободния дух и съвременния свят, направено с размах, без страх, иновативно и невероятна фантазия! Франция отново ни доказа, че е държава с традиции, смелост, иновация, мода, музика, танци и не на последно място – с изключителен усет за красотата. Доказателство, че трябва да се мисли на едро, не се превръщайте в тесногръди „провинциалисти”, чието единствено занимание е да критикуват заради самата критика! Това е унищожително. Просто се отпуснете назад и се наслаждавайте!“.

За още от същото – виж Олимпиадата в Париж 2024: всичко, което трябва да знаеш – спортни локации и най-добрите хотели в града

Какво става в града?! Последвай Instagram профила ни и разбери пръв.

Абонирай се за YouTube канала ни и виж града отблизо и далеч.   

Коментари

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *