Четири теории за синия цвят на Шефшауен

Водим те до една от перлите на Мароко

0 коментара Сподели:
Chefchaouen-9

Разпръснати през скалистата планинска верига Риф, криволичещите алеи на Шефшауен те пренасят наистина в химера. 

Заобиколен от спираща дъха планинска красота и с 500-годишна крепост в центъра си, Шефшауен се превърна в наш любимец по туристическата пътека на Мароко. Разбрахме, че не само природата и архитектурата, които сме виждали и в Game of Thrones, са това, което привлича приключенците. Най-голямата причина за интереса към Шауен всъщност е синият цвят! Той покрива къщи, джамиите, правителствените сгради, обществените площади.

Бързаме да ти кажем, че докато си в града, трябва да разгледаш древната Kasbah

(на турски и урду – думата се отнася до селище, по-голямо от село, но по-малко от град), да посетиш спокойния водопад Ras El Maa или просто отскочиш до музея на града. За любителите на пешеходния туризъм пък можем да издадем, че ще намерят достойно предизвикателство в пътеките и преходите на мароканското бижу. И все пак трябва да се има предвид, че Шефшауен е по-лесен за очите, отколкото за езика! Ела да го разгледаме заедно.

Историята разказва, че Шефшауен е основан през XV век от далечен потомък на ислямския пророк Мохамед.

Първоначалното селище се е състояло от малка крепост, издигната, за да помогне за защитата на района от атаки на португалски нашественици. Около крепостта се разраства селище като традиционна оградена зона от домове и други сгради. 

През 1920 година испанците превземат Шефшауен, образувайки своя територия в Мароко. Районът преживява втори голям приток, но този път на евреи, бягащи от Европа по време на Втората световна война. В края на 40-те еврейската общност се мести в Израел, а по-късно Шефшауен става свободен, когато Мароко получава независимост през 1956 година.

А откъде идва синьото?

Chefchauen 4

Някои смятат, че боядисването на буквално всичко в синьо е дело на евреите. Твърди се, че обичаят възниква след тяхното пристигане в Шауен и пренасянето на вярване им, че синият цвят отразява небето и ги свързва с Бог. Практиката продължава и до днес.

Втората теория е, че нюансите на синьото помагат на града да ограничи комарите.

Оказва се, че тези насекоми избират да живеят близо до вода, но никак не обичат да са в нея. Синият цвят, с който е оцветен Шефшауен, изглежда точно като течаща вода и по този начин местните надхитрили комарите. В същия контекст откриваме още едно твърдение, свързано със синия цвят и водата. Жителите на града разказват, че традицията по боядисване е започнала в чест на водопада Ras el-Maa наблизо, защото неговата питейна вода ги е спасила от иначе враждебните сухи планини.

Трети твърдят, че синьото е дошло от ислямската култура като символ на щастие и оптимизъм. Четвърти са сигурни, че цветът помага да поддържат домовете си прохладни през по-топлите месеци. Където и да се крие истината,

някогашният бежански лагер се е превърнал във фотогенична Мека.

Шефшауен е живите сгради в синьо, украсените с цветни саксии тераси, уличните котки, традиционните марокански килими, лампи, бижута.

Aït Benhaddou 2

Между другото, в близост до Шауен е средновековният ксар (укрепено селище) на Аит Бенхаду. Локацията е играла ролята на египетски град в екшън филма от 1999 година „Мумията“, африкански град от римската епоха в класиката от 2000 година „Гладиатор“ и е познат като Юнкай от „Игра на тронове“.

Как да изживееш на пълни обороти Италия, слънцето и летните приключения

Какво става в града?! Последвай Instagram профила ни и разбери пръв.

Абонирай се за YouTube канала ни и виж града отблизо и далеч.  

Коментари

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *