Крикор Азарян: „На сцената се мисли и действа, а чувствата идват сами – стига да имаш душа на артист“

На 15 март се навършиха 89 години от рождението на великия мъдрец на българския театър, а ние споделяме негови мисли, които влизат право в сърцето

0 коментара Сподели:

Има дни за празнуване и дни за мълчание са казали древните. Има хора празник и хора, дълбоки като безкрайна бездна, а има и такива, които никога не си отиват, защото осанката им е била толкова впечатляваща, а душата толкова богата, че остават да живеят.

Със словото си, с постиженията си, с фината си деликатност, с поведението и примера си.

Такъв човек беше великият български режисьор, дългогодишен преподавател по „Актьорско майсторство и режисура“ в НАТФИЗ „Кръстьо Сарафов“ и професор Крикор Азарян. Професор Азарян е получавал всички български театрални награди. Той е удостоен с титлата „Почетен професор на Нов български университет“, носител е на почетен Аскеер“, както и на „Икар“ за режисура за спектакъла „Чайка“ в Театъра на Българската армия. Азарян е режисирал безброй пиеси из цялата страна, из много от столичните театри, но домът за него винаги е бил театър „Българска армия“. Неговото име носи театър „Крикор Азарян“ в НДК, но по-важното е, че неговото име носят всички, които имат театър и високо изкуство в сърцето си. Негови ученици са звезди на театъра като Мариус Куркински и Димитър Маринов, негови асистенти в НАТФИЗ са били Тодор Колев, Иван Добчев, Елена Баева и Атанас Атанасов. Прочути са постановките му по Чехов, както и множеството пиеси, по които е работил – „Януари“ и „Опит за летене“ от Радичков, „Дванайсета нощ“ и „Крал Лир“ от Шекспир, „Дневникът на един луд“ от Гогол, „Последен запис“ от Бекет, „Трамвай Желание“ от Тенеси Уилямс, „Пътеки“ от Хайтов и още много други. Крикор Азарян беше бохем и изключителен мъдрец.

Той твърдеше, че „Хамлет е говорителят на интелигентните хора“, и само той знаеше как така умело да ти направи забележка, че нито да разбереш, че те е обидил, нито да се разсърдиш, а съвсем фино да усетиш „какво е искал да ти каже авторът“.

Джентълмен до мозъка на костите си и творец до последното стъпало на изкуството.

Докато великият Коко ни се усмихва от някъде сега, споделяме 10-те театрални закона, записани в дневника му и други негови знакови мисли, защото вярваме, че за големите трябва да се говори. За техните послания също:

„Бъди в мир със себе си.“

„На сцената не излизай, ако няма какво да кажеш.“

„Да си на сцената не трябва да е задължение, нито пък само възможност за изява, а преди всичко вътрешна духовна потребност.“

„На сцената трябва да сме почтени спрямо зрителя и да не лъжем, още повече, че всичко, което правим, е наужким. В тази игра ние сме пратеници на въображението в търсене на нещата отвъд видимото и живеем на сцената донякъде от детско любопитство, но най-вече примамени от неясния и будещ тревога и страх силует на истината. Всичко това не търпи претенциозност и лъжа.“

„Тази игра става с взаимна любов и вяра. Колкото повече любов и вяра, толкова повече творческа лудост и радост от процеса. А за това са нужни артисти, емоционално възбудими и заразителни. Актьорството не е за темерути и дебелокожи.“

„Не забравяй, че не знаеш нищо от онова, което предстои да се случи.“

„На сцената се мисли и действа, а чувствата идват сами – стига да имаш душа на артист.“

„Не ти си важен, важно е това, което правиш.“

„Да си съвременен – това значи да си необичаен и неочакван в постъпките и в реакциите си. Но това не значи да не си мотивиран и да липсва логика. И тук е разковничето: да вдигаш летвата на неочакваното до невероятност, въпреки съществуващите закони на гравитацията.“

„Това, което респектира и възторгва зрителя, е лекотата и простотата, с която артистът прави нещата.“

„Точно тези умения го извисяват в неговите очи, защото на зрителя му е пределно ясно, че той това никога не би могъл да го постигне.“

„Смъртта настъпва тогава, когато публиката престане да реагира и ръкопляска, защото си мисли: „Че това и аз го мога“.

За още от същото – виж „Запалете ми една цигара и си гледайте живота“ Стефан Данаилов

Какво става в града?! Последвай Instagram профила ни и разбери пръв.

Абонирай се за YouTube канала ни и виж града отблизо и далеч.

Коментари

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *