КАКВО СЕ СЛУЧИ НА \“ИКАР\“ 2016?

Чочо Попйорданов посмъртно награден с "Икар" за чест и достойнство

0 коментара Сподели:

Церемонията по връчването на наградите „Икар“ беше изпълнена с благодарност, признание и любов към театъра. Сред отличените се нареждат Леонид Йовчев, Явор Гърдев, Анастасия Лютова, Илка Зафирова…

Преди известно време имах една нощ, в която не спах изобщо и си посрещнах изгрева заедно с речта на Леонардо ди Каприо. На 27.03. гледах връчването на наградите „Икар“, макар и да не се стигна до ранните лъчи. Цял ден си мислех за театъра, набелязвах постановки и си припомнях стари и тази церемония беше един логичен завършек на празника.

Домакин на събитието беше Народен театър „Иван Вазов“. Церемонията имаше своите силни и слаби моменти, но преди всичко бе изпълнена с патос, благодарност, почит и признателност към театъра, към сцената, актьорите, учителите и т.н. Чуха се страшно умни неща, срещнаха се и някои излишни, имаше истински смешни шеги и такива, които  не се получиха, но най-важното в церемонията беше това, че не спираше да алармира и да припомня колко голям може да бъде театърът.

Присъствието на Валентин Ганев носеше усещането за елегантност и премерен хумор, за метафори и стил. Именно той бе една от причините да се чуят откъси от Rolling Stones и The Beatles. Някои артисти поклащаха рамене и демонстрираха наслада от чутото, а ми се искаше цялата зала да пее I can get no… satisfaction…така както Зала 1 на НДК крещя (разбирай „пя“) на концерта на 2Cellos. Защото много често си мисля за нещо, което каза Елин Рахнев при получаването на награда. Много силно се е ударило в ума ми и се надявам, че цитирам правилно.

Елин каза: „Живеем в пейзаж на чалга и молове. Да живее Rock and Roll-ът“.

Единственото, което ми липсваше в церемонията, беше този Rock and Roll, непринудеността и вятърът в косите. Е, имаше и няколко грешки, но те бяха по-скоро весели и иронизирани, отколкото неприятно дразнещи. А и след онзи гигантски гаф на Miss Universe всякакви гафове изглеждат леки и приемливи.

Церемонията по връчването на наградите „Икар“ прегърна всички изкуства, докосващи театъра, случващи се около него. Сцената потъваше в мрак, за да може светлината, роклите и прическите да отстъпят на операта, ритмите на джаза, сенките, танците, визуалното, истинското, театралното. Нощта на наградите припомни и факта, че театралните сцени в цяла България са живи. Непрекъснато се споменаваха артисти и трупи от Пловдив, Стара Загора, Сливен… усещаше се настроение на заедност и споделеност. Усещане за изкуство въпреки пречките, въпреки трудностите, въпреки.

Ето и пълния списък на артистите, които взеха статуетки:

Награда за принос:
Илка Зафирова

„Икар“ за педагогически принос:
Надежда Сейкова и Николина Георгиева получиха почетни „Икари“

Награда за чест и достойнство:
Чочо Попйорданов

Най-добър спектакъл:
„Лив Щайн“, режисьор Крис Шарков, Малък градски театър „Зад канала“

Режисура:
Явор Гърдев за „Квартет“ и „Чайка“, НДК

Водеща женска роля:
Анастасия Лютова за образа на Лив Щайн в „Лив Щайн“ от Нино Харатишвили, реж. Крис Шарков, Малък градски театър „Зад канала“

Водеща мъжка роля:
Леонид Йовчев за „Малдорор“ по Лотреамон, реж. Ани Васева, Театрална трупа „Метеор“, и за Гео Милев в „Гео“ по Христо Карастоянов, реж. Иван Добчев, Народен театър „Иван Вазов“

Второстепенна женска роля:
Касиел Ноа Ашер, Лилия Маравиля, Красимира Кузманова и Стефка Янорова за ролите си в „Театър, любов моя“, режисура Касиел Ноа Ашер, Театър „199“

Второстепенна мъжка роля:
Валентин Ганев за образа на Никола Гешев в „Гео“, режисура Иван Добчев, Народен театър

Драматургичен текст:
„Семеен албум“ на Малин Кръстев

Дебют:
Мила Люцканова и Боряна Братоева за образите на сестри Палавееви в „Сестри Палавееви“, постановка Елена Панайотова, Драматичен театър Пловдив

Съвременен танц и пърформанс:
Иво Димчев за спектакъла си „Опервил“, Театър „Азарян“, Национален дворец на културата и „Фейсбук театър“, Мозей

Сценография:
Марина Райчинова за „Евридика в подземния свят“ от Сара Рул, реж. Стайко Мурджев, Драматичен театър Пловдив

Авторска музика:
Константин Цеков за „Последен квартет“ от Ярон Зилберман, Драматично-куклен театър – Враца и Театрална работилница „Сфумато“

Майсторско техническо осъществяване:
„На ръба“, авторски спектакъл на Александър Морфов, Народен театър

Цирково изкуство:
Иво Сивков и Мария Косоребрикова от цирк „Балкански“

Вариететно изкуство:
Трупа „Росиели“

Критически текст:
Йоана Спасова-Дикова за книгата „Мелпомена зад Желязната завеса“

„Златен глас“:
Николай Николов за сериала „Черният списък“

ВИЖ КАК ДА СЕ СЪХРАНИШ ОТ ПОСРЕДСТВЕНОСТ С МАДАМ МИШИМА

Коментари

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *