Хижите на Стара планина – планинските оазиси никога не стигат (Част II)
Mountain Walk Stara Planina Part Two: Продължаваме смело и нагоре - към местата, които ще приютят душата ти извън града

В априлския ни брой ти представихме любимите ни хижи в Стара планина – Част 1 – с ясното съзнание, че вълшебният Балкан не може да се обходи само с един текст.
Ето защо на майските ни страници те водим
до другите ни предпочитани места за планински отдих и горска наслада в тази магична планина и се надяваме да си избереш поне едно, до което в най-скоро време да се запътиш. Обещаваме, че хижите, които препоръчваме, са лично пробвани и неведнъж са приютявали изморените ни тела и души след дълъг поход, предизвикателно изкачване и разходки с любими хора из красотите в околността.
По стара традиция ти даваме и важна информация за маршрутите за достигане, надморската височина и капацитета на всеки от тези планински оазиси. Тръгвай с нас!
Хижа „Рай“
1430 м н.в., 120 места | отопляема

Няма как първата ни спирка да не е райска по всички параграфи! Разположена в местността Рая, в южното подножие на връх Ботев, хижа „Рай“ е изходна точка за множество туристически маршрути.
Оттук се разкриват изумителни гледки
към околните върхове и долини, като особено впечатляващ е водопадът Райското пръскало, който е най-високият в България. Съветваме те, ако планираш поход до него или до връх Ботев през лятото и искаш да нощуваш в хижата, да си запазиш места 2–3 седмици по-рано, защото напливът на туристи е доста голям. Иначе рискуваш да спиш на палатка в двора, а нощите в Стара планина са студени дори през август.
Хижа „Козя стена“
1560 м н.в., 105 места | отопляема

Хижа „Козя стена“ е разположена на петдесетина метра южно от главното било, в началото на вододелния рид Дългия нос (Узунборун). Построена е от плевенските туристи през 1940 г. и е основно преустроена през 80-те. Оттук се открива великолепна гледка към рида Дългия нос и връх Кавладан,
на запад са величествените склонове на връх Юмрука,
а на изток са върховете Козята стена, Коликон и Кучето. Хижа „Козя стена“ е важна възлова хижа, а изходните пунктове за нея са – село Христо Даново през Дамлъдере и вододелният рид Дългия нос (Узунборун); село Чифлик през Тумин дял и връх Кучето; село Чифлик през хижа „Хайдушка песен“ и връх Кучето.
Хижа „Ехо“
1700 м н.в., 50 места | отопляема

Тя се намира между върховете Кавладан (1710 м) и Юмрука (1819 м). Построена е през 1985 г. от русенското туристическо дружество „Академик“ и е част от международния маршрут Е-3. От нея се разкриват едни от
най-красивите гледки в Балкана
– виждат се върховете Юмрука и Вежен, както и долината на резерват „Царичина“. Изходни пунктове за хижата са: село Розино; град Клисура, през местностите Равна река и Ветровития преслап; село Рибарица, по Черната река и местността Остриките. Част от маршрута попада в резерват; село Чифлик, през хижа „Хайдушка песен“ и връх Ушите. Имай предвид, че хижата е билна, което прави достигането ѝ през зимата опасно, а в околността не се разрешава събирането на гъби, горски плодове, билки, брането на цветя и безпокоенето на дивите животни.
Хижа „Добрила“
1804 м н.в., 70 места | отопляема

„Добрила“ е разположена в седловината между върховете Добрила и Амбарица в Националния парк „Централен Балкан“. Построена е от туристите от град Сопот през 1928 г. и разполага с туристическа столова и бюфет.
Модернизирана е, с централно парно отопление
на пелети и предлага топла храна и напитки, сателитна телевизия и високоскоростен безжичен интернет. От хижата се откриват впечатляващи гледки към върховете Добрила и Амбарица, като тя граничи с два от най-красивите резервати в Стара планина – „Стенето“ от северозапад и „Стара река“ на югоизток. Хижата и едноименният връх са наречени на легендарния Добрил войвода.
Хижите на Стара планина – звезди под милион звезди (Част I)
Какво става в града?! Последвай Instagram профила ни и разбери пръв.
Абонирай се за YouTube канала ни и виж града отблизо и далеч.