Черногорските съкровища на Балканите
Ана- Мария ни разкрива средиземноморските тайни на три изключителни дестинации на Балканите

Отправяме се на приключение в една изключително подценявана дестинация на Балканите,
откъдето всеки се завръща освобождаващо пъстър и изпълнен с усещане за животворна сила и естествено – с пустата балканска гордост, че „от Балканите по-хубаво няма“. Точно това себеутвърждаване ме отведе из скритите морски перли на Черна гора и Дубровник, където балканският порив среща италианското въображение, а сплавта, която се получава от химичната реакция, превръща малките крайбрежни градчета в утопия за ума и дестинация-на-вечното-завръщане за всеки, потопил се в нея. Вземам те на приключение, в края на което вече ще си резервираш самолетен билет, но стига само обещания – да тръгваме:
Котор, Черна гора

Котор е старинно черногорско градче с изключително много италиански ноти в архитектурата, кухнята и забележителностите, които го правят балкански екзотичен, но и европейски автентичен, намиращ се в най-южния фиорд в Европа – Которския залив. Градът може да бъде щурмуван от три порти, но най-популярна е Морската порта. Ако искаш да се изгубиш, отиди в Котор. Не се шегувам. Един продължителен поглед и си се понесъл в друга посока на лабиринтния град. И все пак кафета, църкви, ресторанти, заобиколени от безкрайни цветове, отвисоко надвесени хълмове, безкрайните хоризонти на планините, синьо-зеленото море, най-сочните смокини! За мен бяха супер забавни наименованията на площадите –
Площад на млякото, Площад на киното, Площад на марулята, Площад на брашното.
Ние си запазихме и разходка с лодка до един малък остров – Успение Богородично, – което препоръчвам отново с две ръце, за да усетите цялостната атмосфера в залива, а шумът на вълните да оставя дълготрайни следи по кожата. Интересно място е и местният пазар за фермери с домашни продукти от всякакво естество – кашкавал с босилек, меко сирене с риган, прошуто с различна отлежалост, смокинова, дюлева, кайсиева ракия, ароматни плодови вина и подправки във всички нюанси на дъгата. Навсякъде можеш да дегустираш всичко, за да намериш вкусовете, които да те обагрят и изкусят.
ЗАДЪЛЖИТЕЛНО: Да се качите на крепостните стени! От там гледката към целия град е за-ше-ме-тя-ва-ща! И задължително да си хапнете которски сладолед! Млечен като детство. Котор е включен в Списъка на световното културно наследство на ЮНЕСКО поради изключителния си принос в изкуството и културата в миналото си, както и заради естественото си пристанище.
Дубровник, Хърватия

Перлата на Балканите – Дубровник, разположен в южната част на Хърватия, е известен с богатата си история, морската търговия и уникалната смесица от ренесансово и бароково наследство. Градът е защитен от внушителни крепостни стени, които не само придават магически вид, но и дълги години са го предпазвали от нашествия. Днес жителите му съчетават старинния дух с модерна средиземноморска култура – спокойствие, вкусна храна, музика и силна връзка с морето. Нощният живот не е шумен, но стилен – барове с гледка към морето, джаз клубове и винени барове с местни вина като Plavac Mali.
Дубровник не е просто град – той е спомен, който се ражда още преди да си го посетил.
Когато вървиш по гладките каменни улички на Стария град, сякаш времето спира. Мраморът под краката ти блести от хилядолетен живот – стъпки на търговци, монаси, капитани и поети са изписали по него безмълвна история. Градските стени те прегръщат като стара приказка – с поглед към морето, където залезът не просто се спуска, а изгаря хоризонта в злато. Ароматите по площадите се носят в ритъма на морския бриз – мастика, маслини, риба, задушена с розмарин и вино. В малките таверни местните разказват истории, понякога без думи – само с чаша червено вино и по балкански сключени вежди. Изведнъж денят се превръща в нощ под звуците на цигулка, а Локрум – зеленият остров отсреща – сякаш плава във времето. Оттам поглеждаш Дубровник и разбираш защо киното го избра за своя Кралски чертог – толкова истински, че дори фантазията коленичи пред него.
Да, Дубровник не просто бе декор на „Игра на тронове“
– той стана убежище на вярата и копнежите на цялата планета по един от най-епичните сериали на всички времена. Всеки ъгъл тук напомня за драмата на Ланистърите, за шествието на Срама, за политиката на Железния трон. Феновете се спират пред Стената на срама, снимат се до стълбите на Великата септа и търсят с поглед Драконовия залив. Дубровник не се разглежда. Той се усеща. В сърцето. По кожата. В тишината между двата заглъхнали звука. И остава – дори когато отлетиш далеч, той продължава да живее някъде в теб.
Будва, Черна гора

Средиземноморски вълнения, дълги плажове с надвесени като в закрила на морето стръмни скали, бурен нощен живот, автентична морска кухня – пресни и свежи скариди, калмари, октоподи, облени в масло и чесън, мед и вино – всичко това е Будва, един от най-любимите курорти в Черна гора за всички.
В исторически план градът е бил част от Римската империя, Венеция, Австро-Унгария и Югославия
и го казвам, за да може ясно и предвидливо да се досетиш на какво се дължи възхитителната архитектура, морските вкусове, цветове и културни багрила. Черна гора не е просто поредната малка балканска държава, тя съчетава в себе си приключенския морски вятър и западните устои на вечната любовница – Италия, които правят градове като Будва не-за-бра-ви-ми и създават вечни поводи за връщане.
5 водопада в България, които наистина си заслужават приключението
Какво става в града?! Последвай Instagram профила ни и разбери пръв.
Абонирай се за YouTube канала ни и виж града отблизо и далеч.