10-те „най-лоши“ книги на всички времена

Едни от най-големите бестселъри се оказват лоша литература според читателите на Goodreads - виж класацията!

0 коментара Сподели:

Не съди за книгата по корицата е популярно житейско правило.

Но какво правим, когато корицата е атрактивна, заглавието е бестелър, авторът е световноизвестен, Холивуд се изтрепва за права над текста, а

читателите казват: „Това не струва!“

Най-големият сайт за книги Goodreads обяви списък с „най-лошите“ книги на всички времена. Неласкавата класация е базирана на читателски мнения и е добър повод за размисъл. Ето го и списъка:

10. „Шифърът на Леонардо“ от Дан Браун

Романът „Шифърът на Леонардо“, след който всеки поглед към „Тайната вечеря“ на Леонардо да Винчи е завинаги засенчен от чувство за библейска конспирация, намира своето място в челната десетка на „най-лошите“. Еретичните предположения, че Иисус Христос е бил женен с деца Дан Браун поднася с щипка трилър, една супена лъжица екшън и псевдоисторическа наука на око. Резултатът е бил на нощното шкафче на всички изкушени от жанра читатели, но явно не оставил добро чувство в повечето от тях.

9. Поредицата „Здрач“ от Стефани Майер

Цяло поколение момичета (вече големи жени, загърбили това здрачно минало) се колебаеше дали е Team Edward или Team Jacob, като от днешна гледна точка и двете опции изглеждат абсурдно. Но когато си на 13, нищо не звучи по-вълнуващо от токсична връзка с вампир, заради която си струва да френдзоуннеш местния върколак. Все пак поредицата на Стефани Майер придоби култов статут като бестселър на New York Times, обединяващ лошото писане с влечението към лоши житейски решения. Екранизацията на поредицата, която в днешната епоха може да бъде определна само като “криндж“ също допринася за онова смесено чувство – между „обичаме да мразим“ и „мразим да обичаме“.

8. „Сциентология: Основи на мисълта“ от Л. Рон Хъбард

Том Круз може да е холивудският посланик на сциентологията, но за обикновения читател книгата е по-скоро „мисия невъзможна“. Поне така казват рецензентите от Goodreads, които са пробвали да подобрят живота си с учението на Хъбард, но са стигнали до последната страница по-объркани от всякога.

7. „Виновни: Либерланите „жертви“ и тяхното нападение срещу Америка“ Ан Коултър

Между кориците на тази книга авторката разобличава либералите, но явно не го прави достатъчно убедително, защото заема божественото седмо място в класацията.

6. „Miles to go“ от Майли Сайръс

Това е книга, в която поп сензацията от „Хана Монтана“ разказва за своето детство на село в щата Тенеси, за първите си стъпки в шоубизнеса и бла-бла-бла…

5. „Петдесет нюанса сиво“ от Е.Л. Джеймс

Самият факт, че романът на Е. Л. Джеймс в генезиса си е фенфикшън на „Здрач“ би следвало да е достатъчен, но – не. Това е книгата, чиито ужасни стил и похотливост накараха читателки от всякаква възраст да се червят насаме с милиардера Крисчън Грей. Този чаровен и обсесивен темерут със садистични наклонности, в който трябваше всички да се влюбим, но по-скоро крещяхме от дън душа – Анастейжо, бягай! Не че имаме нещо против камшиците, веригите и красивите млади богаташи, но малко повече белетристичен талант нямаше да навреди.

4. 3. 2. 1…или „Затъмнение“, „Новолуние“, „Зазоряване“, „Здрач“.

Стефани Майер е кралицата на класацията, като заема – този път в конкретната последователност – първите четири „най-лоши“ позиции. Чак да се запита човек: „Абе, наистина ли беше толкова зле поредицата?“ И, представи си, да я препрочете.

Книгите и филмите, които „харесваме“, за да изглеждаме по-умни

Какво става в града?! Последвай Instagram профила ни и разбери пръв.

Абонирай се за YouTube канала ни и виж града отблизо и далеч.

Коментари

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *