5 лесни маршрута с приключенски дух в България

Виж 5 предложения за бягство сред природата, които ще ти спрат дъха и ще те презаредят!

0 коментара Сподели:

Снимки: авторът

Не е нужно да си изпечен планинар, за да хванеш гората.

Всеки започва отнякъде, единственото, което ти трябва, е желание. Задушаваш се от ежедневните битовизми и имаш нужда от глътка свеж полъх на вятъра? Да, планината е това лекарство, което прочиства мислите и енергията.

Не се притеснявай, ако не знаеш накъде и как –

давам ти 5 проверени предложения за пролетни дестинации в България, които са гарантирано бягство от реалността и ще те отведат до едно ново и по-свежо „теб“. Готов ли си?

Екопътека „Бели Искър“

Само на 11 км от Самоков, в покрайнините на Националния парк „Рила“, се намира екопътека „Бели Искър“, която е една от предпочитаните дестинации, особено в горещите месеци, защото пренася прохладата на реката по кожата на преминаващите по магичната рилска екопътека.

Пътеката е изключително добре маркирана,

а маршрутът ѝ преминава от двете страни на реката, като има множество на брой мостчета, чрез които ще можеш да преминеш на отсрещната страна на реката и да се потопиш в горската приказка, която я заобикаля. Дължината ѝ е около 7 км, но като степен на трудност със сигурност влиза в графата „лесни“, така че единственото, което ти е нужно, е да си вземеш кошницата за пикник, свежи плодове, пенливо вино и удобни маратонки и да се отправиш към уикенд в дълбините на Рила. Ако все пак забравиш кошницата за пикник – не се притеснявай, защото веднага оставям в списъка ти любимото ми заведение в Самоков, в което често се отбивам да похапна мега-гига-тера вкусна народна и автентична българска кухня, а именно „При Соте“.

Екопътека „Боров камък“

Екопътека „Боров камък“, която носи името на едноименния водопад във Врачанския Балкан, е смесица от спиращи дъха гледки, дървени мостчета и стъпала, денивелация и шум на река, поточета и няколко водопада по пътя към кулминацията, които ще те отведат до спиращата дъха 360-градусова панорамна площадка с гледка към величествения Врачански Балкан, но и не само! Горе ще се гмурнеш и в потока на 63 метров водопад – един от най-високите в България, на който е кръстена и самата екопътека – „Боров камък“. Свободата да се изгубиш нарочно в подножието му, където водата пада на вдъхновени етажи, да преминеш буквално под венеца му, за да достигнеш до панорамната гледка (жестоко, нали!) и да се потопиш в магията на гората, където единствената ти компания ще бъдат цветните билки и песента на птиците.

Сега за сериозната част: как да стигнеш дотам?

Пътеката започва от село Згориград, което се намира на 5 км югозападно от Враца. Преминавайки с колата през цялото село, ще достигнеш до отправната точка на твоето приключение, точно след последните къщи в селото, където ще намериш информационна табела за маршрута, а след нея вече няма как да объркаш пътя. Той целият е осеян с малки дървени стълбички и стъпала, благодарение на които ще успееш безпрепятствено да преминеш над коритото на реката. Един съвет от мен – запази си падането за водопада и си гледай повечко в краката, защото преходът е предизвикателен. Продължителността на приключението е около час и половина, но имай предвид, че екопътеката има доста стръмни участъци и на места се води екстремна. Затова право напред и нека приключенският дух и силата на гравитацията бъдат с теб.

Ждрелото на река Ерма

Ако имаш нужда от лека и приятна разходка, която преминава през скални тунели, мостчета над реката и спиращи дъха гледки отвисоко, идеална и за разходка с деца, значи това е твоята отправна точка за следващо приключение. Там, където буйната река Ерма като истинска и неподправено ревнива съпруга си е проправила път през високите скали, за да потуши страстите си, а резултатът от шумната ѝ любов е

един невероятен и пълен с истории каньон.

Само на 85 километра от София и малко след град Трън, се намира отправната точка към екопътеката, която просто няма как да сгрешиш – започва от обособен паркинг с къмпинг зона, откъдето се разнася миризмата на вкусна скара. Но не се заблуждавай! Тя в никакъв случай не трябва да те разубеждава от крайната цел, защото не само има какво да видиш по пътя, но и със сигурност има какво да вкусиш в края му. Кулминационният момент в края на разходката е скалната площадка „Църквището“, откъдето се открива панорамна гледка към пъстрия и необятен трънски регион. Цялата екопътека спокойно може да се мине за малко повече от 2 часа в умерен ход, а резултатът ще бъде пълно сърце, както и пълен стомах, защото перфектният завършек на разходката е свързан с прясна пъстърва в рибарника в село Богойна, известен в google maps като „Рибарник Трън“.

Каяк на язовир „Пчелина“

Само на 60 км от София се намира този оазис на вдъхновение и свобода, чиито води ще пречистят мислите ти само след час престой на това толкова силно енергийно местенце. За любителите на бирата – вие сте. Няма ходене, няма потене, няма мъка. Само на час шофиране от столицата се намира язовирът, над който се извисява малкото параклисче „Св. Йоан Летни“, останало единствен спомен за миналото на това място. Всъщност интересното е, че на мястото на язовира е имало село, наречено Пчелинци, което е изселено, за да бъде потопено и превърнато в язовир.

Място, заличено от картата, но не и от паметта на хората.

Затова ти препоръчвам: усети енергията му. Вдишай от живота, който е течал като шумен водопад някога. Прочети неписаните истории на хората и си подари спокойствие на душата, която вечно ще помни. Добавям и една идея за приключение на локацията, а именно: в подходящия сезон можеш да покараш каяк в язовир „Пчелина“, да се разхладиш в горещините със свежи пръски безгрижие и да се потопиш в балончето, наречено безвремие.

Връх Драговски камък  

Наричан още Трънския Матерхорн, в непосредствена близост до българо-сръбската граница в Гребен планина, Трънско, се издига един от най-приятните и леснодостъпни върхове в близост до София. Връх Драговски камък

има няколко възможности за изкачване

в зависимост от желанието и възможностите ви за катерене, като, ако сте начинаещи кашкавал-туристи, ви препоръчвам маршрутът от с. Врабча, но ви уверявам, че независимо от усилията гледката от горе ще ви възнагради богато – панорамна картина към Трънско, с море от облаци и радост за очите. Освен това по пътя към връх Драговски камък имате възможност да се отбиете и до връх Стакьов камик, който се намира в подножието на нашия Матерхорн. Общо взето, с един куршум – два заека и два нови печата в паспорта с приключения.

Хижите на Стара планина – звезди под милион звезди (Част I)

Какво става в града?! Последвай Instagram профила ни и разбери пръв.

Абонирай се за YouTube канала ни и виж града отблизо и далеч.

Коментари

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *