Хижите на Пирин – показваме ти планинските домове с душа

Mountain Walk Pirin: Излизаме от града, посоката ни е планина – водим те до местата, на които да се свържеш с природата

0 коментара Сподели:
Хижите на Пирин – показваме ти планинските домове с душа

Фотография: Стефан Н. Щерев

Познаваш ни и отдавна знаеш колко обичаме града.

Понякога обаче и ние имаме нужда да оставим всички улици и светофари, да ги заменим с необятен простор и време само за нас сред иглолистни гори и неотъпкани пътеки. Този път те отвеждаме до Пирин планина. Тя не просто впечатлява – тя предизвиква и вдъхновява. Със своите стръмни върхове, кристални езера и диви маршрути Пирин е свят на приключения, където всяка крачка те приближава до нещо по-голямо от теб самия. Сред тази величествена красота се крият и хижите – те не са просто покрив над главата, а места, които свързват хората с планината и един с друг.

Те са като топли острови насред дивото,

където ще откриеш уют, грижливо приготвена храна и спомени, които ще носиш със себе си дълго след като си слязъл обратно в равнината. Ето няколко емблематични подслона, до някои се достига по-лесно, до други – не толкова, но и в двата случая вървенето напълно си заслужава.

Хижа Безбог

2236 м.н.в., 108 легла, отопляема, интернет

Хижите на Пирин – показваме ти планинските домове с душа

На 2236 м надморска височина „Безбог“ е сред най-посещаваните и живописни пирински хижи. Разположена край едноименното езеро, от нея се откриват ненадминати гледки към върховете и кристалните води, които сякаш оглеждат небето. Построена през 80-те години, след като първата хижа, намираща се на левия бряг на езерото, е затрупана от лавина.

Оттук тръгват множество маршрути,

включително този към връх Полежан, връх Безбог и заслон „Тевно езеро“. В хижата винаги има домашно приготвени ястия, а горещият чай от мащерка е истинско спасение след дълъг преход. През зимата „Безбог“ е притегателен център за скиори, които обичат приключенията извън отъпканите писти.

Как да стигнеш?

Най-удобният маршрут е с лифта от хижа „Гоце Делчев“, който те отвежда почти до входната врата.

Хижа Яворов

1750 м.н.в., 70 легла, отопляема

Хижите на Пирин – показваме ти планинските домове с душа

„Тук можеш да се спускаш по снежни писти, да береш горски плодове, да обхождаш диви места на кон, да пускаш хвърчила, да опознаеш историята на родината, да бродиш в усамотение.“ Така стопаните на хижа „Яворов“ описват красивите възможности, които ни очакват насред вековната гора в Суходолската долина.

„Яворов“ е и част от европейския туристически маршрут Е-4.

А този район е тясно свързан с историята на българския алпинизъм и в миналото там се е провеждала част от подготовката на българските алпинисти за Еверест! Хижата е отправна точка за преминаване на карстовия ръб Кончето – един от най-вълнуващите маршрути в България.

Как да стигнеш?

Поема се от местността Бетоловото над Разлог, като маршрутът е приятен и подходящ за всички възрасти.

Хижа Синаница

2185 м.н.в., 48 легла, отопляема

Хижите на Пирин – показваме ти планинските домове с душа

Сгушена на брега на Синанишкото езеро (едно от най-красивите пирински езера), обградено от назъбени скални върхове, се намира хижа „Синаница“ –

култов подслон в северния дял на Пирин.

Тя със сигурност не е сред най-просторните, но е уютна, гостоприемна и е отправна точка за куп емблематични маршрути наоколо. Носи името на връх Синаница (2181 м), който гордо се издига над нея, а името му идва от уникалните розови и бели нюанси на варовиковите му скали. Наблизо са и връх Муратов, както и Вихрен – вторият най-висок връх в България.

Как да стигнеш?

Важно е да знаеш, че през най-студените зимни месеци хижата се зазимява, все пак районът е лавиноопасен. Затова ти препоръчваме да изчакаш съвсем близкото начало на пролетта, за да я посетиш. До „Синаница“ се стига по живописна пътека от хижа „Вихрен“ или местността Туричка черква край Кресна. Имай предвид, че това е от по-предизвикателните маршрути, но ние ти гарантираме, че всяка стъпка си заслужава.

Заслон Спано Поле

2055 м.н.в., 10 двуместни бунгала, 4 триместни стаи, помещение с 13 легла, отопляема

Хижите на Пирин – показваме ти планинските домове с душа

Някъде сред зелените (в момента заснежени) ливади и дивите склонове на Северен Пирин, заслон „Спано поле“ се издига като вълшебен портал насред нищото. Той е символ на онова усещане за свобода и откъсване, което само планината може да ти даде. Построен в средата на миналия век и наречен на широкото поле, върху което е разположен, заслон „Спано поле“ първоначално е бил скромна дървена колиба, построена от местни доброволци и ентусиасти, търсещи да създадат убежище за пътешествениците.

С годините той е поддържан от същия дух на отдаденост и грижа,

а днес бунгалата към заслона (т.нар. „гъбки“ заради изрисуваните покриви) са напълно реновирани и от тях можеш да наблюдаваш най-зашеметяващите залези. Небето над „Спано поле“ сякаш оживява – цветовете преминават от златисто към огненочервено, после нежно розово и накрая тъмносиньо, осеяно със звезди. На сутринта може да се качиш до някой от близките върхове, а по пътя да се полюбуваш на свободно пасящите крави.

Как да стигнеш?

Пеша се стига по няколко различни маршрута, като най-популярният започва от хижа „,Яне Сандански“ в местността Попина лъка. По-предизвикателен вариант е през хижа „Вихрен“.

Mountain Walk: водим те до най-яките хижи на Витоша с гледки за чудо и приказ

Какво става в града?! Последвай Instagram профила ни и разбери пръв.

Абонирай се за YouTube канала ни и виж града отблизо и далеч.

Коментари

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *