DeepSeek – новият играч в AI надпреварата

Новото AI приложение стана най-тегленото в света! Ето всички подробности!

0 коментара Сподели:

По нашите ширини думите „произведено в Китай“ обикновено предизвикват снизходителна усмивчица.

Представяме си някоя евтина джунджурия, готова да се разлепи в първия удобен момент, някоя реплика на световен бранд или нещо напълно екзотично като made in China мартеница. В един по-голям мащаб обаче нещата далеч не са толкова прости и за подценяване – в края на януари световните технологични акции се сринаха покрай една китайска разработка на ИИ. Годината на дървената змия започна ударно.

Ако през Студената война САЩ и СССР се борят за космическо надмощие и едните изпращат първия човек в Космоса, а другите отвръщат със свой човек на Луната, то днес подобна битка е в разгара си. Само че имаме имаме нов участник на терена – Китай, а битката се води на два фронта – Космос и изкуствен интелект. През 2024 година китайски роботизиран кораб кацна на обратната страна на Луната, взе проби и ги достави на Земята. Целта на Китай е да изпратят човек на Луната до 2030 година. Планирани са и редица други мисии, чието осъществяване започва още тази година. Ще бъдат взети проби от астероид и ще бъдат пуснати няколко китайски ракети.

Изкуственият интелект обаче е това, което най-живо вълнува земляните в последно време.

DeepSeek, китайски ИИ стартъп, привлече световното внимание, след като оглави класациите за изтеглени приложения, което доведе до спад на технологичните акции на американските борси. Въпросното мобилно приложение е изтеглено 1.6 млн. пъти до 25 януари и е на първо място в магазините за приложения за iPhone в Австралия, Канада, Китай, Сингапур, САЩ и Обединеното кралство според данни на компанията за проследяване на пазара App Figures.

През януари беше пуснат най-новият модел, DeepSeek R1,

за който китайците казаха, че съперничи на технологията, разработена от създателя на ChatGPT OpenAI по своите възможности. Особеното е, че същевременно струва много по-малко за обучение – само 5.6 млн. долара. За сравнение GPT моделът на OpenAI струва повече от 100 милиона долара за обучение. DeepSeek е проявление на така наречения „генеративен ИИ“ и наподобява чатбота ChatGPT. Тези програми отново се учат от огромни масиви от данни, включително онлайн текст и изображения, за да могат да създават ново съдържание. Засега мрежата е пълна с куриозни примери за това как отговаря DeepSeek на разни въпроси, но такива експерименти правехме и при появата на ChatGPT.

По-любопитно е, че китайското приложение спазва политическата цензура на своята родина. Известно е, че тези инструменти могат да създават лъжи и често да повтарят пристрастията, съдържащи се в техните данни за обучение, но в случая DeepSeek направо отказва да говори на някои теми.

Едно от нещата, за които чатботът е дал обет за мълчание, е Мечо Пух.

Романът от Алън Милн за добродушното мече и неговите приятели е забранен в Китай, тъй като в Европа и САЩ се присмивали на президента Си Дзинпин, че наподобявал външно Мечо Пух. Не е изненада, че DeepSeek отказва да навлиза в дълбоки подробности, ако някой го попита за личността на китайския президент. За други политически лидери говори с доста по-голяма охота. Технологичният Запад се разшава смутено, като Тръмп заяви, че успехът на DeepSeek е wake up call за американската икономика. От своя страна Мъск заяви: „Дали това е някаква революция на ИИ? Не, не е. xAI и други скоро ще пуснат модели, които са по-добри от DeepSeek“.

Наука, музика и виртуална магия: за какво ще се говори през 2025-а

Какво става в града?! Последвай Instagram профила ни и разбери пръв.

Абонирай се за YouTube канала ни и виж града отблизо и далеч

Коментари

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *