Обзор на ноември: Ивет Горанова, Черната Златка, един банан и още
Кой, какво, защо или няколко акцента от отминалия месец
Докато човек си изпие pumpkin spice latte-то
и си изрови топлите чорапи, ноември взе че свърши. Поваля малко сняг, изтърколиха се поредните избори със съмнителен завършек, една пиеса вдигна страшна гюрултия пред Народния театър, моловете станаха опасна територия, и то в най-неподходящия момент – навреме за Черния петък. Не обичаме всяко чудо да е за три дни. Искаме да си ги пазим тия чудеса, да се връщаме към тях, да се подсмихваме носталгично един ден. По този повод предлагаме нашия кратък обзор на изминалия месец, с който казваме довиждане на есента, за да освободим място за нови, предколедни чудеса.
Месец на съвременното изкуство
През октомври ИИ плахо прописа поезия, през ноември най-нагло нарисува картина и я
продаде за близо 1 милион евро.
„Не е луд този, дето яде баницата, а този, дето му я дава“, го заменяме с „не е луд този, дето продава картината, а този, дето я купува“. Става дума за произведение, озаглавено „ИИ Господ“, което представлява портрет на Алън Тюринг – Бащата на компютрите ( за справка си пусни филма „Игра на кодове“ с Бенедикт Къмбърбач).
Художничката се нарича AI-Da и е андроид,
кръстен на британската математичка Ада Лъвлейс. Успешният търг на „Сотбис“ медията „Дойче Веле“ определя като „момент в историята на съвременното изкуство“. Времето ще покаже дали този момент е добър или лош.
Банановата република
Това можеше да бъде политически коментар, но няма да бъде. Вместо това оставаме на територията на „Сотбис“, които не се спират с невероятните продажби.
Бананът, залепен за стената с тиксо,
роден от гения на италианския художник Маурицио Кателан, беше откупен за 6, 2 млн. евро. Този артистичен удар разтърси света и особено България, която има неизлекувана бананова травма от соца. Митът гласи, че бабите и дядовците ни са заделяли всеки милион за връзка банани по празниците. Шегуваме се. Истината е, че от света на концептуалното изкуство се раждат страхотни мемета и през ноември имаше доста материал по темата.
Златките не са това, което са
Ти си мислиш, че ноември е месецът на Черния петък, а той се оказва месецът на Черната Златка. Мис Плеймейт се изяви като лектор по маркетинг в НБУ. Тя сподели, че е запознала аудиторията с „воденето на маркетинг и създаването на един продукт“. И ако си мислиш, че това е най-странното, което ще ти кажем, почакай.
Черната Златка спечели първия си професионален боксов двубой.
Тя победи гръцката инфлуенсърка Памаири Афентаки на 10 ноември в Унгария. Златка тренираше бокс в продължение на два месеца, като демонстрираше форма и напредък с клипове в социалните мрежи. Въпросният мач беше част от веригата Celebrity Fight. Внимавай вече какво приказваш по адрес на родните селебритита, че току-виж Златка те нокаутирала…
Златни победи
Сега малко по-сериозно на тема спорт. Олимпийската шампионка от Токио 2020 Ивет Горанова завоюва
златен медал на силния турнир по карате Universe International 2024
в руската столица Москва. Българката се състезава в категория до 55 килограма в дисциплината кумите и триумфира с шест успеха. В категорията ѝ участваха 29 състезателки от 10 държави, а общо в надпреварата – 329 спортисти от 31 страни. Това е четвърти златен медал в последните няколко седмици за 24-годишната Горанова.
Нашествието на Римската империя
Преди време беше популярен въпросът „Колко често мислиш за Римската имеприя?“. В „ТикТок“ масово жените задаваха този въпрос на своите братя, приятели и съпрузи, за да разберат с удивление, че всеки мъж отделя врeме в размисли за Древен Рим. Е, този месец всички интензивно насочихме мисли към Римската империя, покорени от „Гладиатор II” на Ридли Скот. Пол Мескал може да играе римски пленник, но в истинския живот плени света като новия Гладиатор (син на стария Гладиатор според сюжета на филма).
Епичният разказ на Ридли Скот доминира бокс офиса у нас,
като успя да измести дори филма за Гунди (с приход над 8 млн. лв.!). И докато сме на вълна епохални сътресения, разтърсени империи и гладиаторски битки – Тръмп спечели президентските избори в САЩ. Не се знае какво предстои на световната арена, но всички се размърдаха смутено на местата си.
„Гладиатор 2“ – пуканки и зрелище!
Какво става в града?! Последвай Instagram профила ни и разбери пръв.
Абонирай се за YouTube канала ни и виж града отблизо и далеч.