Предай нататък – виж субкултурните идеи, които надскочиха своето време
Go Story: Бунтарство, което ражда идеи – показваме ти три различни периода, които оформиха разбиранията за света
Just like Tetris, if you fit in, you disappear – Unknown
През далечното лято на 1898 година пуританска Великобритания е потресена от проявите на младежи, за които вестниците измислят името „хулигани“ – младежки групи, които заедно прекарват свободното си време, ходейки къде ли не. Със своето нахакано, дори арогантно поведение и екстравагантен външен вид (чудновато шалче, преметнато около врата, нахлупени до самите очи шапки, много тесни панталони в горната част и много широки в долната), те са скандализирали нравите и пиенето на чай на добросъвестните дами и джентълмени. Една различна група хора е натикана в собствена категория и осъзнаваме, че градски субкултури винаги е имало и ще има.
Това са малки, а понякога и големи „общества в обществото“.
Те дават алтернатива на всеки, който все още търси своята идентичност и отправя предизвикателство към света, защото не признава правилата, които всички други следват. Субкултурата преди всичко е бунт. Бунт на хора, които се чувстват потиснати и неразбрани. Които създават нови ценности или се борят да запазят изчезващи такива. Които търсят решения понякога и на неразрешими проблеми.
Субкултурните хора копнеят да живеят в един свой, утопичен свят.
Има какви ли не – метъли, готици, хипстъри, хип-хопъри, футболни ултраси, сексуални и полови субкултури, а в дигиталната ера те се увеличават още по-шеметно. Имат своя музика, начин на обличане, език, места, но най-вече своя идея. Субкултурният човек не пасва „в квадратчето“, критичен е към света и е достатъчно смел да отстоява своя личен стил на съществуване. Ще ти припомним три субкултури и техните идеи, които прескочиха своето време и обстоятелства и успяха да променят света.
Децата на цветята
Хипитата не са просто младежи, които пушат марихуана, носят дълги коси, пера и флорални дрехи. Това са хора, от поколението baby boomer, което навсякъде по света е белязано от политическа нестабилност. Дали на запад това ще е Студената война или в Китай, където в този момент се прилага политиката за раждане само на едно дете, всички преминават през различни идеологически и социални промени. През 60-те в САЩ започва движението на хипитата, но се разпростира по всички части на света.
Те се бунтуват срещу културата и ценностите на по-старите поколения.
„Свободната любов“, която практикуват и която се простира извън традиционната хетеросексуална двойка, също разчупва закостенелите представи, които са властвали дотогава. Тази субкултура е срещу войната, бори се за правата на жените и гражданските права като цяло. Искат мир, свобода и хармония. Новаторските им идеи, разпространени само и единствено по мирен начин, днес са основни ценности на общества и хора, които изобщо не се възприемат като хипита.
Do-It-Yourself
Пънк субкултурата води началото си от 70-те години на XX век. Това са музика, мода, художествени произведения, филми и литература, политически позиции, идеи и отношение към определени обществени проблеми. Пънк – идеологията се свързва със запазване, отстояване и увеличаване на личните права на единичния човек. В повечето случаи се призовава към директна, драстична, дори екстремна промяна на обществото. Голяма част от пънк течението е поддържала и продължава да съхранява анархистката идеология в движенията си.
Анархизмът се приема с цел постигане на едно утопичноподобно общество,
в което липсват класово разделение, корупция, дискриминация и злоупотреба с човешките права. Желание единичният човек да се отдели от масата чрез противопоставяне на общоприети норми, които са в разрез с правото на личен избор. Разбиване на обществени догми, ограничаващи свободата на израз на личността. Идеята за самоизобретателност (англ. Do-It-Yourself) призовава всеки пънк към отхвърляне на много готови, оформени и обработени от други хора продукти. DIY е незаменима част от пънк движението, която дава силен израз в музиката, начина на обличане и изграждането на пънк образа. Според DIY етиката хората трябва да се отърсят от ролята на консуматори на безброй продукти, включително дрехи, храна, украшения, съдове, и да се стараят да влизат в ролята на
създатели и моделиери на заобикалящата ги среда с цел тя да бъде нагласена към вътрешното Аз.
В днешното консуматорско общество тази идея има своите последователи, а разширяващата се класова пропаст в държави като САЩ и Великобритания например прави много от основите на пънк субкултурата изключително актуални и сега.
SMELLS LIKE TEEN SPIRIT
Грънджът се заражда като музикално течение в началото на 90-те години в САЩ. Младите хора по това време са деца на едно поколение, което бележи рекорден брой разводи, на отсъстващи емоционално и физически родители, които са дали пълен приоритет на кариерата и работата пред семейството. Тези деца стават младежи, които не могат да намерят себе си в актуалната по това време поп и рок музика, която носи послания само за партита и безпроблемен живот, изпълнен с удоволствия. Заобиколени са от бедност, сивота, самоубийства, безработица и наркотици, от които губят приятелите и себе си. Гняв, разочарование, безсилие и депресия напират да излязат под някаква форма
и това се случва чрез музиката на банди като Nirvana, Pearl Jam, Alice in Chains и Soundgarden.
След като светът жадно поглъща и съпреживява всичко, което тези момчета създават, музикалните продуценти се избиват да ходят и да търсят нови групи от „дъждовния град“. Защото именно там започва смелостта да се покаже една незахаросана част от живота, да спрем да се заблуждаваме, че всичко е наред, когато не е, да обърнем поглед към чудовищата, които живеят в нас, менталното здраве и сложните му емоции, които понякога дори не могат да се облекат в думи.
А когато думите не стигат, идва музиката.
Мулти-култи спотовете на София: турове, култури и столичния Вавилон
Какво става в града?! Последвай Instagram профила ни и разбери пръв.
Абонирай се за YouTube канала ни и виж града отблизо и далеч.