Петте най-клиширани фрази, които могат да ти пробутат…
Виж кои са изразите, които никога не (ти) вършат работа, дори казани с добри намерения
Езикът – този жив и променящ се организъм,
който те разкрива, дефинира и позиционира в разговора и в света. Чувал си схващането, че не е важно какво казваш, а как го казваш. Това е вярно за някои ситуации, но в повечето случаи това, което казваш, е… това, което казваш.
Независимо от коя страна на барикадата си – говорещ или слушател, има едни изрази, които могат да ти предизвикат рефлукс и прибелване на очи, защото не носят нищо на никого от въвлечените в разговора. И въпреки това те упорито присъстват като плевел, който изкореняваш, но пак изниква.
Независимо дали ти ги казва най-добрият ти приятел, майка ти, колега или случаен човек в живота ти, това е един топ 5, който сме убедени, че са ти пробутвали с гарнитура само казвам“. Мощни в своята клишираност и носещи смисъл почти колкото безсмъртния цитат на Божинката „Човек само когато знае к’во му е, само аз си знам к’во ми е“. Ето ги:
„Нали знаеш, че т‘ва няма как да стане?“
Споделяш ентусиазирано своя идея, кипиш от вълнение, хвърчиш в облаците и
някой срещу теб ти излива тази кофа с ледена вода.
Добре, да приемем, че може и да не стане това въпросно нещо, но защо трябва още от самото начало целият подем на някого да бъде попарван брутално? В крайна сметка понякога трябва и да си счупиш главата, за да научиш това-онова, а не никога да не си опитал каквото и да е. Нали така? Този киселяшки израз е доста характерен за нашия манталитет, но нека не забравяме, че едни от най-вълнуващите, смислени и понякога гениални неща и в световен мащаб са били нещо, за което другите са казвали, че няма да го бъде. Така че, чуеш ли някой да ти реагира с този песимизъм
или да ти разправя, че „то, ако ставаше така“, бягай надалеч,
обгради се от по-позитивни хора, които, дори да имат притеснения или възражения, ще те окуражат да опиташ.
„Стегни се!“
Никой в историята на човечеството не се е стегнал,
защото някой друг му е казал да се стегне.
Това е толкова дразнещо и тотално немотивиращо нещо за казване, че просто трябва да бъде разкарано от речника. Човекът, който явно има нужда да бъде стегнат, най-вероятно го знае и няма нужда му се говорят очевидни и назидателни тъпотии. Иска подкрепа, нещо нахъсващо, нещо, което да му помогне сам да си оправи бакиите в главата. Ако не можеш да предложиш това, по-добре мълчи и слушай.
„И ся кво правим?“
Когато този израз се материализира от нечия уста, ясно на всички е, че
абсолютно никой в ситуацията не е наясно какво аджеба трябва да се направи.
Положението е претърпяло неочакван обрат, неприятна изненада, шах и мат. Повече от сигурно е, че нещо трябва да се направи, айде, ако може, без задаване на напълно излишен и всяващ напрежонка въпрос.
„Ти си знаеш“
Тези три думички обикновено се поднасят прецедени през зъби или с повдигнати вежди и уверенията, че
само тука малко те направих на пух и прах, иначе всичко си знаеш.
Очевидно си влязъл във филм, поискал си съвет, твоят събеседник е на друго мнение от теб, изразява го категорично, но накрая ти слага тази черешка на тортата. Приятелства се развалят заради това, да знаете! Да се канселира „ти си знаеш“ предлагаме ние, ама вие си знаете.
„Баба ти все така е расла/ правила/яла“
Ох, това! Добре, баба ти не е яла чия, не знае какво е глутен, не е имало телефони, не е имало памперси, използвала е пелени, които се перат на ръка, изобщо прала е яко на ръка, не е висяла в офис, не ходила на мол и още един куп неща… и?
Какво се цели с тази чудна вметка? Да се почувства човек виновно?
Живеем в друго време, не сме вече в миналото. Да, глезим се и приемаме за даденост страшно много неща, които преди ги е нямало, но изтърсвайки този израз, нито връщаме назад времето, нито променяме нещо. Така че хайде заветът на бабите да не ни се предава така императивно, че ако беше тя, да ни е зашила един зад врата.
КОМУНИКАЦИЯ 101 ИЛИ ФРАЗИТЕ, КОИТО ДА ВЪРНЕШ В РЕЧТА СИ
Какво става в града?! Последвай Instagram профила ни и разбери пръв.
Абонирай се за YouTube канала ни и виж града отблизо и далеч.