Кажи ни какъв човек си, за да ти кажем как да обзаведеш дома си
Гид за всеки естет, който има нужда от освежаване на пространството около себе си
Дизайнът може да вдъхновява, и още как!
Със сигурност ти се е случвало да влезеш в заведение или в нечий дом и да усетиш по-различна енергия само заради цветовете, използвани в интериора, светлината или използвания текстил. Но знаеш ли откъде да започнеш, ако искаш домът ти максимално да отразява цветната ти персоналност? Важно е да знаеш, че всички се стремим към едно и колкото и различни дизайни да има по света, пространството на първо място трябва да отговаря на няколко признака. Една стая трябва да бъде функционална, удобна за живот, елементите в нея да са в кохезия и разбира се – да отразява личността и потребностите ти, без редизайнът ѝ да ти отнеме години и да струва цяло състояние.
Да, вероятно твоят стил е смесица от вече съществуващи такива.
И да, смесването на твоята комбинация от стилове с комбинацията от стилове на хората, с които живееш, е наистина голямо предизвикателство (което може да разтопи мозъка ти). Но всичко е постижимо и ако се придържаш към една цветова палитра и избираш с мисъл, домът ти ще се превърне в отражение на колективното ви аз. Помисли към кои стилове си най-привлечен, независимо дали е mid-century modern, дали си традиционалист, или мечтаеш за уюта на селска къща, знай, че граници няма и само желанието ти ще те отведе до бленуваното място, което да наречеш дом.
За да те насочим, чети надолу, а ако имаш нужда от това да се докоснеш до дизайна на мебели, не пропускай изложението Експомебел.
Всяка година с нетърпение очакваме единственото специализирано изложение за мебели, интериорен дизайн и архитектура и обзавеждане у нас. За него ти разказваме повече в края на материала. Сега…
Ако си минималист по душа…
Стилът, в който да търсиш вдъхновение, е скандинавският. Северните народи са майстори на изчистените пространства, в които царят спокойствие и излишни неща няма. Less is more може да звучи като клише, но това е същността на тази школа по дизайн. Като движение в дизайна, минимализмът все още е сравнително нов – появява се едва в края на 60-те и началото на 70-те години, най-напред в американското визуално изкуство. В най-опростената си дефиниция минимализмът е за дизайнерите, които целят да изразят само най-съществените елементи, като се отърват от всички допълнителни и следователно ненужни компоненти и функции. Както при много други движения, тенденцията е реакция и отхвърляне на по-ранната философия на дизайна, изпаднала в немилост. Стиловете обикновено заемат и се вдъхновяват един от друг и тук случаят не е по-различен. Европейският произход на минимализма е пряко свързан с геометрично-абстракционните творения на художници, свързани с движението Баухаус. По тази линия…
Ако минимализмът ти е прекалено безцветен…
Вероятно ще харесаш Баухаус. Този стил е абсолютно революционен и с появата си обръща представите за дизайн и архитектура наопаки. Силно повлиян от визуалните изкуства, той почива на максимата, че формата трябва да следва функцията. Това ни дава много ясна представа как изглеждат продуктите, проектирани в естетиката. С други думи Баухаус се основава на подход без излишни украшения, без завъртулки и е предпочитан от хората, ценящи полезността пред показността. Когато погледнеш стол или сграда, направена по канона на стила, веднага изпъкват резките завои, острите ъгли и категоричната осанка. Използваните материали тук са студени – камък, бетон, метал.
Ако пък търсиш нещо топло…
Вдъхнови се от модерното в средата на миналия век. В последните години се зароди ретро носталгия към тази естетика, може би като естествено продължение на нашумелия минимализъм от миналото десетилетие. Mid-century modern акцентира върху простите, естествени или органични форми – ярък пример за емблема на този период са столовете с форма на яйце. В него не липсват закачки – цветовете са ярки, често сякаш с увеличена дигитално яркост, а простите дървени шкафове далеч не са прости. Ярък пример за това е супер известното барче на Borghesani във форма на робот:
Оригинално пуснат на пазара през 1969, цената на този шедьовър в днешно време може да достигне десетки хиляди.
Ако искаш още повече шум и блясък…
Значи си максималист и няма нищо по-освобождаващо от това. Търси вдъхновение в изминалите векове и със замах създай нещо истински специално. Декорацията тук е с орнаменти, цветовете са пищни, а французите без съмнение са открили правилната формула. Домът ти може да включва ретро мебели и осветителни тела, текстил и килими, вдъхновени от света, а всяка повърхност да бъде изложба от пътуванията ти. Хвърлен пуф на земята, бляскав полилей и стол от средата на века.
Отношението е laissez-faire, при което всичко е възможно, стига да ти харесва.
Този месец имаш възможност да се докоснеш до света на дизайна в Inter Expo Center. Изложението Експомебел представя български и чуждестранни компании за обзавеждане за дома, офиса и хотела – корпусни и тапицирани мебели, матраци и подматрачни рамки, маси и столове, офис мебели, градински мебели, интериорен текстил. През годините се превърна в единствена по рода си професионална платформа за срещи и генериране на нови идеи в интериорния дизайн, вътрешната архитектура и обзавеждането. Организира се съвместно с Браншовата камара на дървообработващата и мебелната промишленост (БКДМП), която е единственият официален представител на работодателите в секторите производство на мебели, дървообработване, производство и доставка на машини и материали за дървообработващата и мебелната промишленост.
През 2023 г. Експомебел ще започне на 29 март с DIBLA DESIGN AWARDS 2022 – Дизайнер на годината и ще продължи до 1 април. За повече информация можеш да следиш на страницата на събитието тук.
Какво става в града?! Последвай Instagram профила ни и разбери пръв
Абонирай се за YouTube канала ни и виж града отблизо и далеч