10 НЕ-ТЪПИ КОЛЕДНИ ФИЛМИ

Ако ви е писнало да гледате едни и същи глупави коледни филми всяка година – ето какви са алтернативите

0 коментара Сподели:

Всички познаваме типичните коледни филми – те са толкова захаросани, че направо хващаш диабет от гледането им, а за кофти късмет на киноманите най-тъпите са на вечна ротация по телевизиите. Но все пак покрай всички епизоди от сагата за Дядо Коледа и всички серии на „Сам вкъщи” има и няколко наистина яки филми по темата. Заглавията в списъка по-долу са попаднали там, защото действието се развива в дните около Коледа, но също така докосват темата за коледния дух със съдържанието си, често подигравайки се с него, но все пак може би точно това ги прави толкова добри.

LOVE ACTUALLY

Модерната класика на класиките. Без значение дали сте фенове на историята за застаряващата рок звезда, която спасява кариерата си с нелеп коледен кавър; министър председателя, който си падна по псуващата стажантка толкова, че се полазват почти на сцената на детско коледно представление; писателя, който научи португалски, за да предложи на камериерката си, а тя междувременно беше научила английски; момченцето, което просвири на барабани, за да впечатли съученичката си от Америка и успя да я догони в епична сцена на летището; голите дубльори, които не се притеняваха да се правят, че правят секс на екрана, но се срамуваха да си говорят с дрехи; историята с коледното признание на пича, който беше влюбен в жената на най-добрия си приятел…или пък Роналд Аткинсън с двете си велики включвания – най-бавното опаковане на подарък в историята и най-ефектното разсейване на летищната охрана. Опс, май трябваше да сложа предупреждение в началото на текста, че се издава финала…Но ако не сте гледали Love Actually не знам какво сте гледали изобщо.

DIE HARD

Първата серия на епохалния основополагащ и по-голям от живота екшън „Умирай трудно” се развива на Коледа – традиция спазена и във втората серия на сагата за Джон Маклейн. Освен това не липсват и закачки по темата – например как единият от терористи се върна при отряда си убит и стилизиран в червена шапка с пискюл и надпис на т-шърта „Хо хо хо – имам автомат”. Друг велик коледен момент е една от началните сцени, когато шофьорът на лимузината пуска рап, а Маклейн кисело го пита дали няма коледна музика – той му отговаря, че това е коледна песен и надува Christmas in Hollis на Run DMC. Въобще Die Hard е най-популярният от серията коледарски екшъни, включваща заглавия като Rocky IV, Batman Returns, The Long Kiss Goodnight, Lethal Weapon и Kiss Kiss Bang Bang – последните три написани от Шейн Блек, който явно има лека празнична фиксация. Естествено коледния сетинг не е продиктуван от възхвала на най-големия християнски празник, а по-скоро от типичната за кино индустрията еврейска практичност – тези филми излизат преди Коледа, което винаги е добро време за ходене на кино. Пък и винаги е по-забавно някой да пищи покрай коледна украса – справка как Пингвин хвърли от небостъргач Ледената Принцеса, за да набеди Батман за убийството и същевременно да включи по иновативен начин коледната украса на Готъм Сити.

8 WOMEN

Освен че е една от най-красиво заснетите черни комедии и включва списък с актриси, който може да просълзи даже мъжете, които предпочитат мъже, "8 жени" е в своята същност коледен филм: семейство се събира в отдалечено имение за празниците само и само да намерят патриарха с нож в гърба и да се започне едно разплитане на ситуацията стил Агата Кристи. Сред другите качества на филма, които добавят доза коледност е фактът, че това е мюзикъл, а нищо не е по-празнично от спонтанно пеене и танцуване по средата на драматична сцена. Франсоа Озон си признава, че се е вдъхновявал от филмите на Хичкок за визията и тона на филма, което добавя едно симпатично ретро усещане, подсилено допълнително с костюми, вдъхновени от New Look на Dior и музика -от Бърнърд Хърман. Сигурно очаквате да напиша кой е убиецът, но не съм чак толкова ограничен умствено. Пък и туиста накрая е доста сложен за обясняване и казано честно ме мързи.

GO

Един от най-забавните филми от 90-те е Go и въпреки, че действието в него се развива в период от 24 часа преди Коледа, никой от героите вътре не е зает с купуване на подаръци и украсяване на елхички. Вместо това целият филм е пълен с търсене на наркотици, сделки за наркотици и употреба на наркотици, както и с няколко други сцени за разнообразие – например секс с две шаферки на сватба, прегазване на момиче и пищно снимани мацки в стриптийз бар. Типично за 90-те историята е разказана със скоци напред-назад във времето, туистове и всякакъв Тарантино шит, а саундтракът, както подхожда на рейв-филм е пълен с електронни тресни. Go също така изобилства с първи роли на вече познати физиономии, сред които Кейти Холмс и Уилям Фичнър, музиката на BT определено е трансова, а режисьор е Дъг Лаймън – по-известен със следващия си филм – The Bourne Identity. Макар да не е подходящ за гледане навръх Бъдни вечер със семейстовто (освен, ако не искате да обяснявате на баба си защо хората вътре подскачат след като взимат от специалните хапчета), Go е перфектния празничен филм, за всички, които на връх Коледа се на намират на върха на вълната в клуба.

MILLIONS

"Милиони" не е филм за живота на ъндърграунд рапърa от Надежда със същото име – това е най-близкото до семеен филм, което е снимал Дани Бойл (Trainspotting, Trance, Shallow Grave). Иначе историята е гениална – по Коледа както знаем стават чудеса, а какво по-добро от това да ти падне в краката чувал пари? Двете хлапета в Millions се озовават в ситуацията да имат милиони паунда за харчене до края на година, защото в измислената реалност на филма Великобритания минава на евро и банкнотите ще бъдат изтеглени от обръщение или казано на народно – няма да важат. Понеже са добри християни или поне единият от тях, те решават да ги похарчат за благотворителност като например да купуват птичета от зоомагазини и да ги пускат на свобода или да водят клошарите в Pizza Hut. Естествено единият от крадците се появява да си търси парите и историята поема в съвсем друга посока. Колкото и да се е опитал да направи детски филм, Дани Бойл пак е заложил на двете си суперсили – смазваща визия и тънка английска ирония. Крайният резултат е толкова коледен филм, колкото заглавие с Рудолф Червения Нос в каста.

EYES WIDE SHUT

Има доста филми, които са толкова добри и пълни с детайли, че понякога очевидни неща като сезона, в който се развива действието ти убягват напълно. "Широко затворени очи" е един от тях – цялата история започва на коледно парти и завършва с коледен шопинг, но естествено всички помнят оргията с маските, а са изпуснали този детайл. Сред другите велики филми с действие, развиващо се около Коледа тотално изместено от случващото се на екрана са In Bruges (покрай убийствения диалог как да отбележиш, че всичко се случва в разгара на празниците в приказното белгийско градче), Eastern Promises (кой да следи датите, когато Виго Мортенсен, целият във татуси, е зает да коли и беси в руската баня) и Brazil (има толкова много други неща, които виждаш в тази антиутопия, преди да осъзнаеш, че е Коледа). Естетствено никой от тези филми не си губи времето да се занимава с коледния дух, по-скоро използва празничното напрежение и склонността на хората да се събират по семейни вечери като начин за развитие на историята. Пък и честно казано, ако искрено се наслаждаваш на този тип кино би трябвало да имаш по да го кажем, резервирано отношение към типичните коледни филми.

A CHRISTMAS CAROL

Една от най-великите коледни истории на всички времена – разказът на Дикенс как трите призрака на Коледа посещават Ебенизър Скрудж е именно произведението, което налага поздрава "Merry Christmas!". Освен това историята няма как да е по-коледна – след като го посещават духовете на миналите, настоящите и бъдещите Коледи, старият скъперник става благодетел и то какъв – прочува се като най-щедрия човек в града и то не само в края на декември, а през цялата година.От всички разработки по темата, най-добрата филмова версия е една – тази на Робърт Земекис, в която Джим Кери играе половината роли с мошън-кепчър, а Гери Олдмън другата. Особено велика е третата част на кошмара, в която Смъртта преследва Скрудж с цялата красота на 3D технологиите. Все пак колко често виждаме толкова мрачни сцени в коледен филм на Disney?

THE NIGHTMARE BEFORE CHRISTMAS

А като стана дума за мрачен Disney филм – ето го и него: стоп-моушън дарк фентъзи мюзикълът „Кошмарът преди Коледа“, режисиран от Хенри Селик и продуциран от Тим Бъртън, толкова изправя косите на екзекютивите в студиото с мишка в логото, че решават да го пуснат през под-лейбъла си Touchstone Pictures като особено неподходящ за деца. Иначе Тим Бъртън започва да пише историята във вид на поема през 1982, докато още работи като аниматор в Disney, но идеята трябва да узрее над десет години, за да стигне до екран. Филмът е може би единственият в историята с двойно празнично гражданство – хем е коледен, хем е за Хелоуин, защото разказва как един куп деформирани и грозни чудовища от Град Хелоун, а именно духове, таласъми, гоблини, вампири, вещици и върколаци, предвождани от кралят на тиквите Джак Скелингтън решават през портал към Град Коледа да се включат в празничните чествания, естествено с катастрофални резлутати. Покрай култа към филма пък преди няколко години се появи и нова пимпната в 3D версия, така че вече може да се насладите на коледния кошмар една идея повече.

BAD SANTA

Самият факт, че във филм със „Santa” в заглавието има над 300 мръсни думи е гаранция за нещо добро. Били Боб Торнтън играе престъпник направил кариера с обири на молове – в седмиците преди Koледа той се преструва на добрия старец заедно с верния си елф-джудже като използва случая да обезвреди алармите, преди двамата да направят удара. Схемата е велика, но има лек проблем – той вече толкова се е пропил, че не може да изпълнява задълженията си като Дядо Коледа без да пусне някой „фак” и „шит” около невръсните ушенца на дечицата, което привлича ненужно внимание към операцията. Въпреки тази завръзка „Лошият Дядо Коледа” не е лишен от празничен дух, просто покрай това има един куп мръсни смешки и нелепи ситуации. Филмът е режисиран от странния човек на име Тери Цвигоф, който има в CV-то си култовите Ghost World и Crumb, а по сценария са пипали самите Братя Коен. Иначе сякаш оригиналът не беше достатъчно свински, тази Коледа можете да се насладите и на още по-бруталната режисьорска версия, кръстена тематично Badder Santa.

IT’S A WONDERFUL LIFE

„Животът е прекрасен” е може би най-затрогващата коледна история на всички времена. От 1946 насам всяка Коледа милиони хора по цял свят гледат историята на човека, който планира да се самоубие навръх Коледа, но го спасява ангел-хранител като му показва какъв би бил животът без него. Въпреки че сега е универсално прехвален и продаван в безумни DVD тиражи, при излизането си филмът е финансов провал поравно неразбран от критиците и публиката – въпреки петте си номинации за „Оскар” спечелва единствено признание, че е наистина вдъхновяващ филм. Сниман от майсторът на стилните мелодрами от Златния Век на Холивуд Франк Капра с Джеймс Стюърт и Дона Рийд в главните роли, филмът е класика от първата до последната секунда. И като всеки велик филм трябва да се гледа, а не да се говори за него.

Чуй и 10 не-тъпи коледни песни.

Сподели:
Коментари

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *